Visszatér a munkára nevelés

<p>Szeptembertől visszatér az iskolákba a műszaki nevelés. Szakképzett pedagógust a tantárgy oktatására csak elvétve találni, szaktanterem, illetve műhely egyetlen iskolában sincs. A tárca egy év haladékot ad az iskoláknak a tantermek kialakítására.</p>

 

Az oktatási tárca a 90-es évek elején szüntette meg a munkára való nevelés órákat, melyek szeptembertől, technikaóra névre keresztelve, az ötödik évfolyam tanulói számára heti egy alkalommal kerülnek be az órarendbe. A tantárgy fokozatosan a felső tagozat minden osztályában kötelező lesz. A tanterv alapján a technikaóra magába foglalja a háztartástani ismereteket, pénzügyi ismereteket és a műhelymunkát. Így a gyakorlati órák mellett elmélet is vár a tanulókra, amit egy hagyományos osztályban is megtarthatnak.

Az oktatási tárca tavasszal hozta nyilvánosságra tervét, az iskolák egy év haladékot kaptak a műhelyek kialakítására. A minisztérium nagyrészt uniós pénzből hozná létre a szaktanterveket. A gyakorlat azonban már korántsem ilyen rózsás, hiszen mára szinte egyetlen alapiskolában sincs műhely és a hozzá tartozó felszerelést is régen leírták. Több iskolában szabad tanterem sincs. A szerencsésebbeknek van ugyan üres termük vagy olyan helyiségük, melyet felszerelhetnének, de a kivitelezéshez anyagi forrásuk nincs. Jobbára tehát az iskola vezetésén és a kijelölt tanár kreativitásán múlik, hogyan oldja meg a tanítást. Ráadásul a tantárgyat oktató szakképzett tanár is csak elvétve akad.

Nagy Katalin, a tornaljai alapiskola igazgatója azt mondta, igyekeznek kialakítani egy iskolakertet, ahol kerti munkákra tanítják majd a tanulókat. Számukra az esetleges pályázati lehetőség sem oldja meg a műhely hiányát. „Tanteremhiány miatt évekkel ezelőtt felszámoltuk, átalakítottuk a műhelyeinket. Ahhoz, hogy egy új felszerelésre pályázhassunk, előtte építenünk kellene egy új osztályt, mert jelenleg egyetlen szabad helyiségünk sincsen” – magyarázza Nagy Katalin.

Matus Mónika, a szenci alapiskola igazgatója szerint iskolájuk is csak elméletileg tudja megoldani a technikai nevelést, mivel nem rendelkeznek műhellyel. „Az iskolának egykor nagy műhelye volt a mai barokk pince területén, ebből mára semmi sem maradt. Fogalmam sincs, hogy hol fogjuk kialakítani, és miből fogjuk felszerelni a szaktantermet” – mondta az igazgató. Hozzátette: a tárca néhány kiválasztott iskolának ad majd némi anyagi támogatást a műhely kialakítására, viszont általában Pozsony megye iskolái eleve ki vannak zárva az ilyen támogatásból és az uniós forrásokra sem pályázhatnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?