<p>Pozsony/Budapest/Prága/Varsó. Békés figyelemfelhívó akciót tartottak a szlovákiai, csehországi, magyarországi és lengyelországi orvosok tegnap délben. A demonstrációk célja az volt, hogy rámutassanak az egészségügy áldatlan helyzetére.</p>
Visegrádi orvossztrájk
SÁNDOR RENÁTA
Szlovákiában öt nagy kórház – a pozsonyi kramárei, a besztercebányai, a kassai, a zsolnai és az eperjesi kórházak orvosai és egészségügyi nővérei kapcsolódtak be az akcióba. Peter Visolajský, a szlovák orvosszakszervezet elnöke kijelentette: idén az orvosok nem nyújtják be ügyeleti felmondásaikat, tekintettel arra, hogy közelednek a karácsonyi ünnepek, és nem akarják, hogy az emberek ügyeleti ellátás nélkül maradjanak. Azonban nagyon sok orvostól már összegyűjtötték a felmondást, s elképzelhető, hogy januárban benyújtják. Visolajský szerint ez azt jelenti, hogy bár az orvosok tovább dolgoznak, de ügyeleteket nem vállalnak, mert már rég túllépték a munkatörvénykönyv által előírt és engedélyezett „ügyeleti keretet”, azaz évi 400 óránál már sokkal többet töltöttek éjjeli szolgálatban. „Évente 250 óra ügyeletet rendelhet el a munkaadó, maximum pedig 400 órát, de 250 felett már az alkalmazott beleegyezése kell. Gyakorlatilag azonban már szinte minden kórházi orvos túllépte a maximális keretet” – mondta lapunknak Visolajský. „Az ügyeleti órák száma ugyan minden évben újrakezdődik, a nullától, de a maximális óraszámot nagyon hamar, az első negyedévben kimerítjük, így jogunkban áll már januárban beadni az ún. ügyeleti felmondást, vagyis nem vállalunk többet a kötelezőnél” – magyarázta lapunknak a LOZ elnöke. A szlovák orvosszakszervezet tehát a munkatörvénykönyv betartását követeli, szerintük tarthatatlan állapot, hogy egy orvos gyakran 32 órát dolgozik pihenés nélkül, ez mind az orvosra, mind a betegre nézve veszélyes, hiszen sokszor előfordul, hogy éjjeli ügyelet után azonnal műtétet végez. „A munkatörvénykönyv szerint 12 órát lehet egyhuzamban dolgozni, mi sokszor 24-et dolgozunk, utána ugyan elvileg van némi pihenő, de ez a gyakorlatban nem mindig működik, mert az éppen pihenő orvost valakinek helyettesítenie kell, tehát mindenki túlterhelt” – mutattak rá az orvosok. Ezenkívül a szlovákiai orvosok – cseh, magyar és lengyel kollégáikhoz hasonlóan – további béremelést is követelnek.
Az ágazat a négy országban nagyon rossz helyzetben van, kevés pénz jut rá az állami költségvetésből, az orvosok bére alacsony – így foglalható össze a visegrádi négyek orvosszakszervezeteinek állásfoglalása.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.