Szlovákiában minden negyedik nőt bántalmaz a partnere, derül ki az IVO Társadalomkutató Intézet közelmúltban közzétett jelentéséből. A családon belüli erőszak a nők százezreinek halálához vezet szerte a világon. A nők bántalmazása világjelenség. Kanadában a nők 29, az Egyesült Államokban 28, Svájcban pedig 25%-át bántalmazta legalább egyszer a házastársa vagy a vele közös háztartásban élő partnere.
Világjelenség a nők bántalmazása
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]” – áll az Egyesült Nemzetek Szervezete, a nők elleni erőszak megszüntetéséről szóló deklarációjában, amelyet 1993-ban adtak ki.
A nők elleni erőszak a nemi egyenlőtlenségre épülő társadalmi szerkezet, a nemek közötti hatalommegosztás szemmel látható kiegyensúlyozatlanságának következménye: A „férfiak és nők közötti történelmileg egyenlőtlen hatalmi viszonyok a férfiak nők feletti uralmához, a nőkkel szembeni megkülönböztetéshez, és a nők előbbre lépésének megakadályozásához vezetett” – állapítja meg az 1995-ben elfogadott Pekingi Cselekvési Platform. A szakértők úgy látják, amíg intézményileg nem garantálják a nők családon belüli fizikai biztonságát, addig a nők elleni diszkrimináció széles skáláján a családon belüli erőszakot kiemelt helyen kell kezelnünk. A felmérések szerint a nők ellen elkövetett bűncselekmények között egyértelműen a családon belüli erőszak a leggyakoribb halálozási ok. A helyzetet nehezíti, hogy a családban, vagyis az otthon falai mögött folyó erőszak a magánszféra zártsága révén gyakran ki sem derül, ami az áldozat számára nagyban megnehezíti a segítségkérést, a környezet számára pedig a segítségnyújtást.
A nők alacsony részvétele a politikai életben (a hazai parlamenti képviselők 19 százaléka nő), a tanulástól és a választójogok gyakorlásától való eltiltás, a munkahelyi érvényesülés korlátozása, vagyis a női alkalmazottak előléptetésének megakadályozása, a nők férfiakhoz viszonyított alacsonyabb bérezése szintén a nők hátrányos megkülönböztetésére utal. (ervé, ivo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.