Vendégmunkás is kaphat német családi pótlékot

Pozsony |

<p>Becslések szerint több tízezer szlovák állampolgár dolgozik Németországban, s ha van idehaza három gyereke, az itteni átlagbérnek megfelelő családi pótlékot kaphat a fizetése mellé. Akkor is, ha gyermekeiket nem viszik ki magukkal.</p>

Érdemes vállalni a viszonylag hosszadalmas ügyintézést, mert két gyermekig fejenként 184 euró, a harmadik gyermek után 190 euró, minden további gyermek után pedig 215 euró jár havonta. A családi pótlékot csak Németországban lehet kérvényezni, de mivel visszamenőleg négy évig lehet igényelni – természetesen abban az esetben, ha ebben az időszakban a szülő ott dolgozott –, viszonylag jelentős összeget kaphat a család.

A hvg.hu szerint a német állam nem veri nagy dobra a munkavállalók előtt ezt a lehetőséget, mivel komoly megterhelést jelent az államkasszára. Eddig mintegy egymilliárd eurót fizetett ki külföldi munkavállalók gyermekei után a német állam. A jóváhagyást adminisztratív úton próbálják nehezíteni, és minden lehetséges módon meg akarják akadályozni a visszaéléseket is.

Vizsgálják annak a lehetőségét is, hogy a németországi támogatás összegéből leszámítanák a szlovákiai pótlék összegét, ha a gyermek nem Németországban él. De figyelembe véve, hogy nálunk jelenleg 23,52 euró támogatás jár egy gyermek után, a német családi pótlék még így is komoly összeg. Internetes fórumok alapján nem valószínű, hogy sokan visszaélnének a támogatással, mivel az ügyintézés nem egyszer egy évnél is tovább tart.

Azt nem igazán lehet megvalósítani, hogy csak azért utazzon ki a család, hogy családi pótlékot kapjon – legalább az egyik szülőnek dolgoznia kell. A kérvényhez a német hivatalok kérik a gyermekek születési anyakönyvi kivonatát, a házasságlevél fordítását. A családi pótlék a gyermek 18 éves koráig mindenképpen jár, 21 éves koráig kapja akkor is, ha nem tanul tovább, de nincs munkája, 25 éves koráig pedig abban az esetben, ha egyetemre jár.

A német családi pótlék csak azoknak a munkavállalóknak jár, akik német munkaadónál dolgoznak, vagyis a német társadalombiztosításba fizetik a járulékokat. A Szlovákiából kiküldött, vagyis szlovák cégnél dolgozó munkavállalónak nem jár akkor sem, ha a munkavégzés helye Németország.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?