Van okunk félni a létszámemeléstől

Pozsony |

<p>Rövid távon a tanítás színvonalának csökkenését, hosszú távon pedig a falusi kisiskolák megszűnését eredményezheti Dušan Čaplovič javaslata, állítják a pedagógusok. A miniszter ugyanis megemelné az alap- és középiskolákban a minimális osztálylétszámokat, vagyis azt szeretné, ha kevesebb osztály működne, több gyerekkel. Optimalizálni kell a rendszert &ndash; állítja.</p>

Népesebb osztályok nyílhatnak a 2014/15-ös tanévtől. Az oktatásügyi minisztérium ugyanis azt javasolja, hogy az alapiskolák alsó tagozatain 28, felső tagozatain pedig 30 legyen a maximális létszám. Jelenleg az elsősöknél 22, az alsó tagozat többi osztályában 25, a felső tagozaton pedig 28 a létszámplafon. Jelenleg Szlovákiában alacsonyabbak az osztálylétszámok, mint a legfejlettebb államokat tömörítő OECD szervezet átlaga – indokolja a változtatást a tárca. A 2010-es adatok szerint az alsó tagozaton állítólag 21,3, a felsőn pedig 23,3 diák az OECD-átlag, míg Szlovákiában 17,9 és 20,6.

Több gyerek, alacsonyabb színvonal

Minél több diák van egy osztályban, annál kevesebbet tud az egyes tanulókkal külön foglalkozni a tanár, vagyis csökken az oktatás színvonala, állítják az általunk megkérdezett pedagógusok. Az alsó tagozaton fokozottan érvényes, hogy minél kisebb csoportokban tanulnak a diákok, annál hatékonyabb az oktatás, hangsúlyozza Sebő Erzsébet, a nagymegyeri Bartók Béla Alapiskola igazgatója. „Nekünk vannak is ilyen gondjaink, ezért ragaszkodnánk az alacsonyabb létszámokhoz, ha lehetne” – mondta az igazgató. A felső tagozaton szerinte ez azért nem olyan nagy probléma, mert több olyan tantárgy van, amelyet kisebb csoportokba osztva tanulnak a diákok. „Az átlagos osztálylétszámunk 22-25 fő közt mozog” – árulta el.

Elszippant a város

Čaplovič javaslata újabb lépés a nemzetiségi kisiskolák leépítése felé, figyelmeztet Ádám Zita. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének alelnöke szerint így a jövőben a nagyobb, városi iskolák a jelenleginél is több gyereket tudnak majd befogadni, a falusi kisiskolák kárára. „A nagy iskolákban az eget is kifestik, csak hogy odavonzzák a falusi gyerekeket. Meg kell értetni a szülővel, hogy a gyereknek legjobb, ha a helyi iskolába jár, mert ott egyéni bánásmódot kap és családias légkörben tanulhat” – magyarázta kérdésünkre a pedagógus. A kisiskolák megszűnésével sok esetben megszűnik a magyar kulturális élet a kistelepüléseken, teszi hozzá. „Ez főleg nálunk, Gömörben érvényes. A polgármestereknek tiltakozniuk kellene, mert a kis falvakban lassan semmi nem marad” – hangsúlyozza Ádám Zita.

Az igazgatók nagy része helyesli a létszámemelést, állítja a miniszter. Szerinte elsősorban a középiskolák rendszerét kell optimalizálni, mert ezek sokkal több helyet kínálnak, mint amennyi a kilencedikesek száma. „Kevesebb és jobb iskola kell, teljes osztálylétszámokkal, mert másképp Szlovákia nem tud felzárkózni” – fejtette ki néhány napja a Pravda napilap kérdésére. „Ön azt hiszi, hülye vagyok?” – mondta a szerkesztőnek, amikor az megkérdezte tőle, hogy szerinte képes-e egy tanár azonos színvonalon tanítani egy 15-ös, és egy 30-as létszámú osztályt.

A közoktatási törvény vonatkozó módosítását a héten utalta tárcaközi egyeztetésre a minisztérium.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?