Több hónapos szünet után, sok olvasónk kérésére újra indítjuk azt a rovatunkat, amely éveken keresztül rendkívül népszerű volt. Meggyőződésünk, hogy most is így lesz, és segíthetünk eligazodni a különböző törvények között.
Jelige Házikó.
VÁLASZ OLVASÓINKNAK
Jelige Házikó. Lehetséges a házasság fennállása alatt vagyontárgyakat vásárolni úgy, hogy azok kizárólag csak az egyik házastárs tulajdonát képezzék? Olvasónk kérésére leveléből nem idézünk.
A hatályos Polgári törvénykönyv 143. § -a értelmében a házasság létrejöttének pillanatától a házastársak gazdasági egyenlősége érdekében minden ingó és ingatlan vagyontárgy, amelyet a házastársak valamelyike szerez az osztatlan házastársi vagyonközösség (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov – BSM) részét képezi. Ide tartoznak elsősorban a munkaviszonyból származó bevételek és megtakarítások, szociális juttatások, nyeremények továbbá az ezen pénzeszközökből megvásárolt vagyontárgyak. A házastársak a házasság fennállása alatt rendelkezhetnek azonban különvagyonnal is. A különvagyont alkothatja a házasság előtt szerzett vagyon, a házasság idején örökölt, ajándékba kapott, illetve azon vagyontárgyak, melyek kizárólag az egyik házastárs személyes használatára vagy hivatásának végzésére szolgálnak, továbbá melyeket az egyik házastárs a restitúció keretén belül kapott a tulajdonába. Amennyiben a különvagyont képező ingó vagy ingatlan vagyontárgy eladásra kerül, az ebből származó bevétel továbbra is különvagyonnak minősül, hasonlóképp mint a ezen vagyontárgyak elcserélésével szerzett tárgyak. Ha egy ingatlan megvételére a házastárs kizárólag a saját különvagyonába tartozó pénzeszközöket fordítja, a megvásárolt ingatlan az ő különvagyona, vagyis kizárólagos tulajdona lesz, mert valójában ugyanarról a tulajdonról van szó továbbra is, csak más formában. Például ha az egyik házastárs örököl egy házat, az az ő kizárólagos tulajdona lesz. Amennyiben ezt a házat eladja 700 ezer koronáért és az így kapott összegből, amely az eladó kizárólagos tulajdona, 600 ezer koronát egy másik ház megvásárlására fordít, ez az újonnan szerzett ingatlan szintén az ő kizárólagos tulajdonába kerül. Ha viszont egy vagyontárgy megvásárlásakor a különvagyonon felül a vagyonközösséget képező pénzeszközök is felhasználásra kerülnek, az így szerzett vagyontárgy már a vagyonközösségbe fog tartozni. Ebben az esetben a vagyonközösség megszűnése után (leggyakrabban a válás vagy a házastárs halála miatt) a vagyonmegosztás során a volt házastárs kérheti a saját különvagyonából a közös vagyonba fektetett érték visszatérítését. A befektetés ellenértékének meghatározásakor az adott vagyontárgy aktuális értékét kell alapul venni, tekintettel annak értékcsökkenésére, eltekintve ellenben annak értéknövekedésétől. Amennyiben a vagyonközösségből valamelyik házastárs különvagyonába történt invesztíció (például olyan ingóságok megvásárlása közös vagyonból, melyeket csak az egyik házastárs használ hivatása végzéséhez), ennek értékét szintén tekintetbe kell venni a vagyonmegosztáskor a másik házastárs javára.
Gulyás Éva, a Kalligram Alapítvány Jogelemző Csoportjának – CLA munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.