<p>Az állam 585 millió eurót fordít a kórházak immár sokadik tehermentesítésére. Az összeg ráadásul nem fedezi a teljes tartozásukat. Az adósságrendezés alapfeltétele a konszolidációs terv kidolgozása és betartása. Az intézkedést a kórházak beszállítói diszkriminatívnak tartják.</p>
Újabb 585 millió a kórházaknak
A parlament tegnap 87 szavazattal rábólintott Tomáš Drucker (Smer-jelölt) egészségügyi miniszter adósságrendező koncepciójára. Így a kórházak 585 milliót kapnak adósságuk rendezésére, ugyanakkor tavaly év végéig a kórházak több mint 647 millió eurónyi tartozást halmoztak fel. A tehermentesítés is csak ebben az időszakban felhalmozott adósságra vonatkozik. Drucker kijelentette, alapjában véve ellenzi a tehermentesítést, mert a kórházakat egyáltalán nem ösztönzi arra, hogy kiegyensúlyozott gazdálkodásra törekedjenek. Ugyanakkor szerinte mindenképpen biztosítani kell a kórházak anyagi stabilitását, ellenkező esetben nemcsak az egészségügyi ellátás, hanem az állam vagyona is veszélybe kerülhet.
5 éves terv
A tehermentesítés az állami és a magán kórházakra is vonatkozik, és több lépésben fog megvalósulni, előbb a legrégebbi tartozásokat fogják kifizetni. A tehermentesítés önkéntes lesz, csak azokat a kórházakat vonják be, melyek hajlandóak vállalni a minisztérium által jóváhagyott ötéves konszolidációs tervet. Ha menet közben megsértik a szabályokat, szankciókra számíthatnak.
A beszállítók tiltakoznak
A kórházak a Szociális Biztosítónak és a speciális egészségügyi felszerelések beszállítóinak tartoznak a legnagyobb összeggel. Utóbbiak diszkriminatívnak tartják Drucker elképzeléseit, mivel egyrészt az állam nem fizetné ki nekik a kórházak teljes tartozását. Másrészt a miniszter azt várja, hogy kedvezményesebb áron szállítsák az eszközöket a kórházaknak. „Ráadásul azt szeretnék, hogy ne csak a kötbért engedjük el, hanem a törzstartozás egy részét is, ez pedig alkotmányos jogainkat sérti” – közölte a speciális egészségügyi felszerelések beszállítóinak szövetsége (SK-Med). Állítják továbbá, hogy a koncepció kidolgozásakor egyetlen javaslatukat sem vették figyelembe, ráadásul az idei tartozásokra Drucker terve már nem vonatkozik.
2017. harmadik negyedévéig a kórházaknak az egészségügyi anyagok beszállítóival szembeni tartozása megközelítette a 190 millió eurót, ebből 169 millió euróra rúg a lejárt tartozás összege. Vagyis 21 milliót biztosan nem kapnak meg, és a 169 milliónak is csak egy részét. A beszállítók már jelezték, hogy nem kívánnak részt venni a Tomáš Drucker tárcavezető által kidolgozott koncepcióban. Ugyanakkor a tárca szerint a kórházak tehermentesítésére kidolgozott terv az egyenlőség elvén alapul, korrekt, önkéntes és átlátható. „Kidolgozásán együttműködtünk a pénzügyi tárcával, és minden érintettet, bele értve az SK Med munkatársait is bevontuk” – közölte Zuzana Eliášová, a tárca szóvivője. (ie, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.