Pozsony/Galánta/Dunszer-dahely/Komárom/Kassa. Hétfőn valamennyi alapiskolában elkezdődik a tanév, habár a legtöbb helyen kérdéses, az igencsak szűkre szabott költségvetés mire lesz elegendő. Azt sem lehet tudni, milyen fenntartónak bizonyulnak az önkormányzatok.
Új tanév, régi és új gondok
Az iskolák látszólag felkészültek a tanévkezdésreTASR-felvételZsittnyan Éva, a gútai Iskola Utcai Alapiskola igazgatónője szerint a szűkös költségvetés a második félévben is gondot okoz majd. A közüzemi számlákat átalányban fizetik, ám a működtetési költségekre előirányzott összeg nem fedezi a valós költségeket, ezért az elszámolásnál hiány mutatkozik majd. Legnagyobb gond várhatóan a távfűtéssel lesz, véli az igazgató. Az iskolák finanszírozásának módját kifogásolta Varga Lajos, a búcsi alapiskola igazgatója is. Rossznak tartja a többlépcsős pénzelosztást, szerinte továbbra is felesleges láncszemek vannak a minisztérium és az iskolák között. „Egyelőre nem tudni, hogy az önkormányzati képviselők mennyire tudnak majd felnőni az oktatási intézmények működtetésével rájuk háruló többletfeladatokhoz – mondta Varga Lajos.
A nádszegi önkormányzat a hatáskörök átvételét arra is kihasználja, hogy az iskolákban szigorúbb rendet vezessen be. „Szeretnénk elérni, hogy a gyerekek ne festett hajjal és túlságosan kihívó ruhában járjanak iskolába, a mobiltelefonjukat pedig hagyják otthon” – mondta Juhos Ferenc, nádszegi polgármester.
Jókán, de másutt is az átvett ingatlanok telekkönyvbe való bejegyzése jelent problémát. Ravasz András polgármester elmondta, gondot okoz az iskolaépület állapota is, mintegy 300 négyzetméternyi üveg hiányzik. „A dupla ablakok némelyikéből a külső, némelyikéből a belső üveg hiányzik, emiatt télen majd az iskola környékét is fűteni fogjuk a drága energiával”. A polgármester azt is elmondta, szerinte felesleges, hogy minden iskolának saját könyvelője legyen, ezért a jövőben az iskolák könyvelését is a községi hivatal gazdasági osztálya végezhetné.
Kassán a magisztrátus újonnan alakult oktatási osztálya szolgáltatási központként kíván működni, feladata a tanítás zavartalanságának biztosítása, a gazdasági és technikai háttér megteremtése. Štefan Kandráč osztályvezetőtől megtudtuk, hogy a legnagyobb hiányosságok a telkek tulajdonjogi viszonyai körül mutatkoznak. „Legtöbben beázásokra, tönkrement tetőszerkezetekre és a vandalizmus nyomaira panaszkodnak. A kifizetetlen számlák és a műszaki berendezések állapota is sok helyütt gondot okoz” – mondta lapunknak az oktatási osztály vezetője.
„Az iskolaépület műszaki állapota nagyon rossz. A tető számos helyen beázik, legalább fél millió kellene, hogy az elavult részeket felújíttassuk. A taneszközökről és módszertani segédeszközökről nem is beszélek, mert szinte minden korszerűtlen. Szerencsénkre a mi iskolánkat tartozás nem terheli, így a gáz-, villany- és vízszolgáltatás problémamentes lesz” – mondta Janusek Ágnes, a füleki Ifjúság utcai alapiskola igazgatónője. Nem jobb a helyzet a Papréti alapiskolában sem. György Ernő, igazgatóhelyettes abban bízik, a város vezetése számára nem lesz mellékes, milyen körülmények közt tanulnak a gyerekeik.
„Az iskolaépület leromlott, 15 éve szinte semmilyen javítást nem végeztek rajta. Régi gondunk továbbra is fennáll, az ivóvizet a községi hivatalból hordjuk naponta a konyhára. Ha befejezik a gázművesítést, akkor év végéig elég lesz a pénzünk” – mondta Kalitza Miklós a nagyszelmenci alapiskola igazgatója. (vkm, szp, gl, szasz, juk, déva)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.