<p>Az ingatlanadó szempontjából Szlovákiában továbbra is vérlázító különbségek vannak az egyes települések között. A legérdekesebb azonban az, hogy egyes leszakadó régiókban is magas adót kérnek a vállalkozóktól, pedig ezzel a befektetőket riasztják el. </p>
Túladóztatják a vállalkozókat
Idén ingatlanadó tekintetében a legnagyobb növekedésre a fővárosban kell számítani. „Pozsonyban átlagosan 30%-kal fizetnek többet a lakás- és háztulajdonosok, mint egy évvel korábban. Ennél is nagyobb mértékben nőtt azonban a fővárosi lakóházakban működő vállalkozások adója, az Óvárosban idén ezek csaknem háromszor akkora adót fizetnek, mint tavaly” – nyilatkozta Peter Kremský, a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) ügyvezető igazgatója. Az idei csúcstartó mégsem Pozsony, hanem Vágújhely, ahol a vállalkozókat 322 százalékkal nagyobb ingatlanadóval „lepték meg” az egy évvel korábbihoz képest.
Regionális szempontból továbbra is Pozsony–Óváros vezet, ahol az ingatlanadó a szlovák átlag 2,5-szerese, de brutális mértékben sarcolják meg a lakóikat egyes kisebb városok is, mint Puhó, Szenice, Pöstyén és Vágújhely. A legalacsonyabb ingatlanadót ezzel szemben Mecenzéf, Gölnicbánya és Mezőlaborc lakói fizetik. Családi házak esetében a legalacsonyabb adót a mecenzéfiektől hajtják be: egy 800 négyzetméteres telken fekvő, 150 négyzetméteres ház éves adója 16,3 euró. Az ország legdrágább helyeinek e szempontból ugyanakkor Szenice és Malacka számítanak, ahol ugyanez meghaladja a 170 eurót, ezzel Pozsonyt is lekörözik. A lakások esetében azonban már Pozsony vezet: egy hetven négyzetméteres óvárosi lakásért 63 euró adót kell fizetni. Kassán ugyanez 39,4, a lista végén található Mezőlaborcon pedig nem egész 8 euró, de még Szenc (17,90 euró) is „olcsóbb”, mint Szepsi, ahol 24,80 eurót kérnek egy évre.
Az ingatlanadó növekedését országos szinten is leginkább a vállalkozók érezték meg, akiknek átlagosan 9%-kal nőttek emiatt a kiadásaik. Mecenzéf itt is a legolcsóbb települések közé tartozik: egy 1500 négyzetméteres telken fekvő ezer négyzetméteres gyártócsarnok éves ingatlanadója csupán 666 euró, míg Puhóban ez eléri a 6449 eurót. „Az igazán meglepő azonban az, hogy Rozsnyón, Nagykürtösön és Rimaszombatban is indokolatlanul nagy a vállalkozókra kiszabott ingatlanadó. Néhány város vezetése nem tesz meg mindent azért, hogy több vállalkozást csalogasson a településükre, és csökkentse ezzel a magas munkanélküliséget” – tette hozzá Kremský. Még a sokkal jobb helyzetben lévő Érsekújvárban (1515 euró) és Dunaszerdahelyen (1735 euró) is alacsonyabb a PAS által példának hozott vállalkozói ingatlan adója, mint Rimaszombatban (1935 euró) vagy Nagykürtösön (2488 euró). (mi, SITA, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.