„Az emberek már a háztartáson belül sem beszélik meg, min mennek keresztül” – mondta el Marek Madro, a fiataloknak fenntartott telefonos segélyvonalakkal foglalkozó IPčko Polgári Társulás munkatársa
Több pénzt kapnak a segélyvonalak
A kormány 310 ezer eurót különít el a telefonos segélyvonalak fejlesztésére – jelentette be Eduard Heger (OĽaNO) miniszterelnök.
Heger a hétfői sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, a koronavírus-járvány nem csak az emberek fizikai egészségét teszi tönkre. A járványügyi óvintézkedések és a szigorú lezárások a lakosokat mentálisan is megviselték. Bár a bezártság érzete minden korosztály számára nyomasztó élmény, a legveszélyeztetettebb csoportba a fiatal gyermekek és az idősek tartoznak, akik gyakran nem is tudják, kivel beszélhetnék meg a problémáikat.
Marek Madro, a fiataloknak fenntartott telefonos segélyvonalakkal foglalkozó IPčko Polgári Társulás munkatársa elmondta, a legtöbb hívás az utóbbi hónapokban éppen az elhagyatottság érzésével függött össze.
„De nem feltétlenül abban az értelemben, hogy valaki egyedül lakik. A legtöbb esetben az érintetteket sok ember veszi körül, de egy sincs olyan a közvetlen környezetükben, akivel tudnának beszélni a nehézségeikről. Sajnos, olyan időket élünk, amikor az emberek már a háztartáson belül sem beszélik meg, min mennek keresztül”
– magyarázta Madro.
Megjegyezte, további gyakori témának számítanak az öngyilkossággal összefüggő gondolatok, valamint a családon belüli erőszak.
„Utóbbi esetében megháromszorozódtak a megkeresések a járvány alatt”
– tette hozzá.
Az IPčko tavaly összesen 52 ezer hívást fogadott a segélyvonalain, de további 60 ezer olyan hívás érkezett hozzájuk, amit kapacitásbeli okok miatt nem tudtak felvenni.
Ľubica Gálisová, az idősek megsegítésével foglalkozó Fórum pre pomoc starším társulás vezetője elmondta, 2021-ből ugyan még csak fél év telt el, de már több telefonhívás érkezett hozzájuk, mint tavaly. Elmondta, az időseknek az a leggyakoribb problémájuk, hogy egyedül élnek, és senki sem foglalkozik a gondjaikkal.
„Gyakran külföldön élő személyek keresnek fel bennünket, hogy próbáljunk segíteni az otthon maradt szülőkön”
– mondta Gálisová. Hozzátette, az országban körülbelül 1,5 millió idős ember él, és sokan el sem tudják képzelni, milyen nehéz sorsokkal találkoznak a tanácsadók nap mint nap.
Július Jakab, a kormányhivatal vezetője közölte, összesen 310 ezer eurót osztanak ki 5 polgári társulás között, hogy még több tanácsadót tudjanak felvenni, és újabb vonalakat tudjanak megnyitni.
Lapunkban már februárban foglalkoztunk a magyar diákok mentális egészségének a kérdésével. Rávilágítottunk, hogy a lelki nehézségekkel küzdő szlovákiai magyar gyerekeknek különösen nehéz a helyzetük, hiszen sokan nem tudják szlovákul elmagyarázni a problémáikat.
Akkoriban felkerestük Marek Madrót is, és rákérdeztünk, van-e az IPčko Polgári Társulásnak magyar segélyvonala. Azt válaszolta, hogy a leterheltség és a kapacitásbeli gondok miatt erre egyelőre nincs lehetőségük. A szervezet azonban most 100 ezer eurós támogatást kapott a kormánytól, ezért újból megkerestük Madrót, de egyelőre nem válaszolt a kérdésünkre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.