Több pénzre számíthatnak a rendelők

A kórházak most sem számíthatnak több pénzre

Elégedetlen a Szlovákiai Kórházak Szövetsége (ASN) az egészségbiztosítókkal folytatott tárgyalások után, mivel azok nem képesek több pénzt biztosítani a kórházaknak a jövő évben. Ezzel szemben a rendelők 2019-ben 50 millió euróval többre számíthatnak, mint idén. 

Továbbra sem született olyan megállapodás a kórházszövetség és az egészségbiztosítók között, mellyel mindkét fél elégedett volna. Marián Petko, az ANS elnöke a csütörtöki sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a biztosítók feltételei elfogadhatatlanok, mivel egyik sem képes olyan szerződést kínálni, mellyel garantálnák a kórházi orvosok bérének növekedését. „A tárgyalások az ANS szemszögéből sikertelenek voltak. Mindössze annyi pénzt kínáltak, melyből a kórházak csak az év első három hónapjában lennének képesek biztosítani az orvosok béremelését, áprilistól pedig már ugyanakkora fizetést kapnának, mint idén. A biztosítók szerint legalább 150 millió euróval többre lenne szükségük a minisztériumtól, hogy teljesíteni tudják az orvosok elvárásait. Számunkra viszont ez teljességgel elfogadhatatlan” – jelentette ki a kórházszövetség elnöke. Petko hozzátette, hogy ha a feltételek nem változnak, akkor kénytelenek lesznek felbontani a szerződést mindhárom egészségbiztosítóval. „Ha nem sikerül megegyeznünk, akkor sajnos nincs más választásunk” – fogadkozott az ANS elnöke. 

Hiányos költségvetés 

Az Általános Egészségbiztosító (VšZP) alátámasztotta Petko állításait. „Az ANS feltételeit csak március végéig tudjuk biztosítani. Ez idő alatt pedig tovább fogunk tárgyalni a kórházszövetséggel a további finanszírozási lehetőségeinkről” – tájékoztatott Martina Ostatníková, a VšZP szóvivője. Az Union Egészségbiztosító szerint még korai a szerződések felbontásáról beszélni. „Amíg nem végleges a jövő évi állami költségvetés, addig nem érdemes jóslatokba bocsátkozni. Az Union ugyan hajlik arra, hogy teljesítse az ANS követeléseit, azonban hangsúlyozzuk, hogy a jelenlegi költségvetési tervezet alapján nem leszünk képesek finanszírozni az orvosok béremelését” – közölte Matej Neumann, az Union szóvivője. A Dôvera egészségbiztosító szintén reméli, hogy a költségvetési tervezet átdolgozásra kerül, és így elkerülhetővé válik a szerződésbontás. 

Emelés a rendelőknek 

A kórházakkal ellentétben a rendelőknek sikerült megegyezniük az Általános Egészségbiztosítóval, mely 2019-ben mintegy 50 millió euróval több pénzt biztosít a járóbeteg-ellátáshoz. A felnőttorvosok átlagban havonta 967 euróval kapnak majd többet, mint tavaly, ez 26 százalékos emelést jelent. A gyermekorvosok szintén növekedésre számíthatnak, áltagban 586 euróval, vagyis 18 százalékkal. A nőgyógyászati rendelők anyagi támogatása 13 százalékkal nő, ami a gyakorlatban 632 eurós növelést jelent. Az új szerződést a rendelői orvosok már több mint 85 százaléka aláírta. 

Ľubica Hlinková, a biztosító vezérigazgatója pozitívan értékelte a rendelői szféra képviselőinek hozzáállását. „Meghallgatták az érveinket, és tiszteletben tartották őket. A tárgyalások eredménye egy olyan szerződés, mely lényegesen nagyobb anyagi forrásokat garantál a rendelők számára, ezáltal növelve a járóbeteg-ellátás színvonalát” – jelentette ki a VšZP vezérigazgatója. 

Šóth: félsiker 

Marián Šóth, a Magánorvosok Szövetségének (ASL) elnöke félsikernek nevezte az új szerződést. „Túlzás lenne azt mondani, hogy elégedettek vagyunk. Az idei költségvetéshez képest ugyan hatalmas előrelépés történt, de a járóbetegellátás még így is egy rendkívül alulfinanszírozott szférája az egészségügynek. Ez a lépés valamelyest ugyan enyhít a rendszerben uralkodó káoszon, de a helyzet valódi kiegyensúlyozásához még rengeteg idő és pénz fog kelleni. A VšZP fogékonynak bizonyult a tárgyalások során, és ezt értékeljük. Viszont csak akkor mondhatom, hogy valóban elégedett vagyok, ha kiderül, hogy a növelés egy hosszabb finanszírozási folyamat kezdete” – mondta lapunknak az ASL elnöke. Šóth továbbá felhívta a figyelmet a járóbeteg-ellátásban kialakult munkaerőhiányra. Elmondása szerint a rendelői szféra csak akkor válna igazán vonzóvá az orvosok számára, ha a fizetéseik elérnék a kórházi orvosok bérének nagyságát, ami átlagban 2500 euró fölött van. 

Nem mindenki elégedett 

A Rendelői Szolgáltatók Szövetsége (ZAP) elutasítóan viszonyult a VšZP ajánlatához. Szerintük a többi rendelői szakszervezet túlságosan könnyedén adta meg magát a biztosító feltételeinek. Azt ígérik, hogy semmiképpen nem írnak alá olyan szerződést, amely nem tükrözi a rendelői orvosok befektetett munkájának értékét. 

A Dôvera Egészségbiztosító és lapunk kiadója is a Penta befektetési csoport tulajdonába tartozik. (nar, TASR, mediweb.hnonline.sk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?