<p>Nincs még orvoshiány Szlovákiában, ám tény, hogy sok doktor külföldre távozott – számukat viszont csak megbecsülni lehet.</p>
Több ezer orvos ment külföldre
Pozsony |
Mértéktartó adatok szerint is több ezer orvos dolgozik külföldön, állítja az egészségügyi minisztérium adataira hivatkozva az Egészségpolitikai Intézet (HPI). „Pontos adatokkal senki sem tud szolgálni, de a külföldön dolgozók számának legkisebb értéke is legalább 1600–1700 orvos közé tehető” – állítja Tomáš Szalay, a HPI munkatársa. Nem tartja kizártnak azonban, hogy ennek két–háromszorosára is rúghat azon orvosok száma, akik ideiglenesen vagy állandóan más uniós országban dolgoznak. „A legtöbben Csehországban találtak munkát maguknak, a hivatalos számok alapján is legalább ezren dolgoznak nyugati szomszédunknál” – tájékoztatott Szalay. A sorban következik Németország, majd Nagy-Britannia és Ausztria. A kivándorlás ellenére egyelőre még nincs orvoshiány, illetve a kórházi orvosok száma az átlagot tekintve megfelelő. „2002-ben egy kórházi orvosra 7,3 ágy jutott, tíz évvel később már csak 5,3” – mondta Szalay. Ez ugyan nem azt jelenti, hogy több a kórházi orvos, elsősorban a kórházi ágyak számának csökkenése okozza a relatív „orvosbőséget”. Veszélyes azonban, hogy egyre nő az orvosok átlagéletkora, és egyre több orvos dolgozik a nyugdíjkorhatár betöltése után is. „Míg 2001-ben 44,8 év volt az átlagéletkor, tíz évvel később már 47,3” – mondta Szalay. Az orvosok elvándorlása 2005-ben volt a csúcson, azóta 21 százalékkal nőtt a számuk. A legnagyobb hiány azonban a tapasztalt, negyvenes orvosok körében mutatkozik, számuk egyharmaddal kevesebb, mint 2001-ben volt. Szalay szerint ugyanakkor az orvosok száma és a gyógyellátás minősége között nincs közvetlen összefüggés: kevés orvossal is lehet jó ellátást biztosítani, és a sok orvos sem garantálja a legjobb kezelést. A két szélsőséges példa Japán és Dánia. Japánban mindössze 2,2 orvos jut 100 ezer főre, viszont az elkerülhető elhalálozás tekintetében csak alig több mint 70 eset jut 100 ezer főre, Dániában viszont 3,5 orvos jut 100 ezer emberre, miközben 100 fölött van az elkerülhető elhalálozás száma. Szlovákiában 3,3 orvos jut 100 ezer főre, a „felesleges” elhalálozásokra vonatkozóan azonban nincs adat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.