Titkosszolgálati agytröszt

Pozsony. Létre kell hozni a titkosszolgálatok irányító központját – javasolja Aurel Ugor, a Nemzetbiztonsági Hivatal igazgatója.

Pozsony. Létre kell hozni a titkosszolgálatok irányító központját – javasolja Aurel Ugor, a Nemzetbiztonsági Hivatal igazgatója. Valamiféle központi intézmény kialakítását a lehallgatási botrány után a Magyar Koalíció Pártja is felvetette, el is kezdtek dolgozni egy törvénytervezeten, ám politikai akarat híján nem került a parlamentbe. Köteles László, a SIS-t felügyelő bizottság alelnöke szerint félő, a titkosszolgálatot érintő kérdések politikai csatározások tárgyává válhatnak.

Aurel Ugort az ihlette meg, hogy az amerikaiak olyan központ létrehozását fontolgatják, mely az öszszes hírszerző szolgálattól összegyűjtené és elemezné az információkat. Szerinte már nálunk is régóta gondolkodnak ezen, de hiányzott a politikai akarat. Az NBÚ-igazgató a politikai struktúráktól elkülönített szakmai szervet szorgalmaz, mely kezdetben csak terrorizmussal kapcsolatos adatokat dolgozna fel, az eredményt a közjogi méltóságoknak továbbítaná.

Köteles László fenntartásokkal fogadta az ötletet. „Nagyobb esélyt látnék egy koordináló szerepet betöltő központ létrehozására, melyet a miniszterelnök-helyettes vagy egy erre szakosodott államtitkár felügyelne” – nyilatkozta lapunknak a magyar politikus. A SIS-t felügyelő parlamenti bizottságban már javaslatot is tett egy központi szerv kiépítésére, mely ellenőrizné a biztonsági és hírszerző szervek tevékenységét, valamint a megfigyelési eszközök és információk felhasználásának hatékonyságát; ezenkívül odafigyelne, hogy ugyanazon ügyön egyszerre több szervezet ne dolgozzon. „Annak érdekében, hogy akiknek érdekük valakik megfigyelése, ne kerülhessenek kapcsolatba a megfigyelést megvalósító rendszerrel, szeretnénk elérni, hogy ellenőrizhető legyen utólag is, ki a megrendelő, ki engedélyezte, ki valósította meg, majd ki kapta meg az anyagokat. Biztosítani kell, hogy ezeket utólag ne lehessen hamisítani, zsarolásra használni” – szögezte le Köteles, hozzátéve: Magyarországon például létezik titokminiszter, azaz egy tárca nélküli állami tisztségviselő, aki koordinálja a biztonsági szervek működését. Robert Kaliňák (Smer), a védelmi bizottság elnöke szerint nálunk sem ártana titokminiszteri posztot létrehozni, az Ugor által javasolt elemző központot azonban fölöslegesnek tartja, hiszen az országos biztonsági tanács is ezt a célt szolgálja. (sza, sm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?