Tavaly kevesebben kerültek kórházba a közúti balesetek miatt
2021. november 15. 14:16

A rendőrség tavaly 11 875 közúti balesetet jegyzett. Ez jelentős csökkenés a 2019-es statisztikákhoz képest, hiszen akkor 13 741 karambol történt az utakon. Ezzel együtt a halálos balesetek száma is csökkent: 2019-ben 245 személy vesztette életét, 2020-ban pedig 224. Az áldozatok többsége gépjárművezető volt (133 haláleset), utánuk következnek a gyalogosok (42 haláleset), a motorkerékpárosok (29 haláleset), végül a kerékpárosok (20 haláleset). A gépjárműben elhunyt 133 személy közül 96 volt sofőr, 37 pedig utastárs.
A statisztikák alapján az ittas vezetés miatti balesetek száma is visszaesett, igaz, kisebb arányban: két évvel ezelőtt 1577, tavaly pedig 1551 balesetért voltak felelősek a részeg sofőrök.
A közutakon jelentkező általános óvatosság a kórházi kezelések számában is meglátszik. Az Egészségügyi Információk Nemzeti Központja (NCZI) által közzétett friss adatok szerint 2020-ban 3538 olyan sérülés történt az utakon, amely után a baleset elszenvedőjét kórházba kellett szállítani. Ez 377-tel kevesebb sérülést jelent, mint 2019-ben.
Felelőtlen férfi sofőrök?
Jelentős különbség figyelhető meg a nemek közti statisztikában: a férfiak kétszer gyakrabban kerültek kórházba a közúti balesetek után, mint a nők. Pontos számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy a 3538 sérülésből 2388-at férfiak szenvedtek el. Ez az összes kórházi kezelés 67 százalékát, vagyis kétharmadát teszi ki. Ezzel szemben a nőknél csak 1150 olyan balesetet jegyeztek, amely után a sérültek kórházi kezelésre szorultak.
Ha a korosztályos adatokat vesszük figyelembe, nem meglepő módon a fiatal sofőröknél a legmagasabb a sérülések száma. Elsősorban a 15 és a 19 év közötti korosztályról van szó. 2020-ban tehát a legtöbb sérüléssel végződő balesetet a fiatal férfiak okozták, de a nőknél is ugyanebben a korosztályban a legmagasabb a kórházban kezeltek száma.
Koponyasérülések
Az NCZI emellett arról is közölt adatokat, hogy a közúti balesetek résztvevői milyent típusú sérüléseket szenvedtek el a leggyakrabban. Az első helyen egyértelműen a koponyát érintő sérülések állnak, mind a fiatal, mind az idősebb korosztálynál. A koponyaűri sérülésekkel függenek össze a leginkább elhúzódó kórházi kezelések is, az 1 és 24 év közötti korosztálynál például a később jelentkező tünetek miatt akár 56 napig is bent kell tartani a betegeket. A második leggyakoribb sérülés általában a bordatörés volt, de gyakran fordultak elő a mellkasi törések és a gerincsérülések is.
Úgy vagyunk az újságírással, mint a hivatásos zenészek: fellépünk naponta a „kőszínházban", elegáns ruhában a hűséges, bérletes közönségünk előtt, vagyis eljuttatjuk a postaládákba, árushelyekre nyomtatott napilapként a fizetős Új Szót. És mondhatjuk azt, hogy kiállunk a mélyen tisztelt publikum elé a korzón is, kicsit könnyedebben szórakoztatjuk, elgondolkodtatjuk a közönséget, érzelmeket kiváltva az erre járó tömegből. Ez az előadás pontosan olyan szenvedélyes, mint a kőszínházi fellépés, ugyanúgy sok munkával jár, mégis ingyenes. Ha tetszett, hálásan fogadjuk adományát, amit a jelképes hegedűtokba helyezhet. Eddigi felajánlásait is szívből köszönjük az új hangszerekhez, a zenekar bővítéséhez, a repertoár kiszélesítéséhez: az ujszo.com naprakész működtetéséhez.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.