<p>Az éves szabadság mellett a munkatörvénykönyv több lehetőséget is biztosít igazolt munkahelyi hiányzásra. Ezek egy részét a munkaadó nem köteles kifizetni, de vannak olyan okok is, amelyek fizetett szabadnapot biztosítanak, melyet vagy a Szociális Biztosító, vagy a munkaadó fizet.</p>
Táppénz helyett jobb a szabadnap
ÖSSZEFOGLALÓ
Ha valamilyen okból nem tudunk megjelenni munkahelyünkön, hirtelen szabadnapra van szükség, sokak számára a legegyszerűbbnek tűnő megoldás, hogy kiíratják magukat kezelőorvosukkal. A Szociális Biztosító azonban fokozta az ellenőrzéseket, és a múlt hónapban sok csalót lelepleztek, nem éri meg kockáztatni. Érdemesebb a munkatörvénykönyv adta lehetőségekkel élni.
Fizetett szabadnapok
Munkahelyről nemcsak betegség esetén lehet távol maradni, a munkatörvénykönyv 141. cikkelye meghatároz néhány esetet, amikor olyan objektív akadályok merülhetnek fel a munkavégzésben, hogy az alkalmazott igazoltan hiányozhat. Bizonyos esetekben még bérpótlék is jár – az alkalmazott átlagkeresete. Természetesen az a legegyszerűbb, ha valaki fizetett szabadságra megy, anyagilag ez éri meg a legjobban. Ha erre nincs lehetőség, egy-két szabadnap miatt nem éri meg betegszabadságra menni, létezik például az orvosi kivizsgálások intézménye, így évente 7 napot lehet igazolni, és erre a munkaadó bérpótlékot is ad. Fizetett szabadnap jár akkor is, ha az alkalmazott elmegy vért adni, vagy más biológiai anyagot adományoz. Ugyancsak fizetik a szabadnapot, ha továbbképzésen vesz részt, főleg ha az ott szerzett ismereteket később a munkahelyén is kamatoztathatja. A közalkalmazottak esetében, a tisztségéből adódó feladatok végzése vagy más polgári kötelezettségek teljesítése céljából – például valaki tanú, tolmács, szakértő, elsősegélyt nyújt stb. – ugyancsak van lehetőség igazolt hiányzásra, de ez esetben nem jár bérpótlék.
Mit fizet
a Szociális Biztosító
A munkaadónak meg kell engednie a távolmaradást akkor is, ha közeli családtagot, gyermeket ápolunk – ilyenkor nem a cég, hanem a Szociális Biztosító folyósít ápolási díjat, ami a kivetési alap (a bruttó bér egy napra eső összege) 55%-a. Az ápolási díj legtöbb 10 napig jár, miközben a naptári napokat veszik figyelembe (a hétvégét is beleszámolják). Amenynyiben a családtag állapota további gondoskodást igényel, az őt ápoló alkalmazott tovább is otthon maradhat, ám ingyen. A Szociális Biztosító egy hónapban csak háromszor folyósíthat ápolási díjat.
Ha váratlan esemény miatt valaki nem tud megjelenni munkahelyén, és távolmaradását nem képes igazolni a munkatörvénykönyv szerint, megpróbálhat megegyezni a munkaadójával, hogy a rendkívüli szabadnapot ne fizetetlen szabadságként könyveljék el, hanem utólag – például túlórák keretében – ledolgozza.
Az igazolatlan hiányzás a munkaszerződés megsértésének minősül, és elbocsátással járhat. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.