Az idei nyár kevés napsugarat küldött a bortermő vidékek szőlősorai közé – országosan és régiónkban is késlekednek a szüreti munkálatok. A fürtök egy része már feldolgozásra került, a későn érő fajták még várakoznak a vénasszonyok nyarára. Utánajártunk, hogy környékünkön hol tartanak a szürettel.
Szüreti körkép
Hilltop – a többséget exportra termelik
Kamocsai Ákos, a Hilltop Neszmély Rt. főborásza:
„A fehér szőlő feldolgozása már megkezdődött, de az 550 hektáros ültetvényünk egy része még nem fordult termőre. Nagyon kitolódott a szüret, jelenleg ott tartunk, ahol tavaly augusztus tizedikén. Forgalmunk legnagyobb hányadát a Nagy- Britanniai export teszi ki, így minőségi megfontolásból és a folyamatos szállítás miatt is vásárolunk szőlőt a sajátunk mellé. Tokajból, Villányból, Sopronból és Szekszárdról szerezzük be azt a plusz szőlőmennyiséget. Bár nagy menynyiségű bor várható fehér és vörös fajtából is, a minősége mindenképpen elmarad az elmúlt évek boraitól. Az idei termésből valószínűleg nem kerülnek ki érmes italok. A szakma szavazata alapján viszont az idén nyertük el az Év Pincészete díjat és a Magyarország kiváló borászata címet is.”
Nem csak a nevében gazda
Gazda Iván, kesztölci Gimeskö-Vin Kft. borászati technológusa:
„ A fehér fajták hordóba parancsolása a napokban befejeződött, must állapotban várakoznak az érésre, a további kezelésekre. Az időjárás kockázatának kiküszöbölésére csak vásárolt szőlőt dolgozunk fel, aminek nagy részét a kesztölci gazdáktól szerezzük be. Nincs saját szőlőültetvényünk, így a helyben vásárolt fehér fajták mellé az idén Szendehelyről vásárolunk kékszőlőt. Titkok nélkül, hagyományos módszerekkel készítjük a borokat. Igaz, hogy a mintegy 400 hektoliter fehér újbor alacsony cukorfokú, mégsem támogatjuk meg cukorpótlással. Nem erős, testes borok készítése a célunk, hanem a gyümölcs ízének, gazdag aroma és illatanyagának megtartása. Vörös fajtából az idén 350 hektolitert készítünk, ami egy-másfél éves fahordós érlelés után kerülhet palackokba. Az itt töltött hat év alatt megtanultam, hogy nem csupán mennyiséget kell gyártani, a jó bor készítéséhez az embernek hozzá kell adnia saját gondosságát, odafigyelését. Sokszor úgy érzem, egy-egy palackban én is benne vagyok.”
A tokodiak sem elégedettek
Vadász Vince, tokodi borosgazda:
„A szőlőtermés Tokodon minden tekintetben gyengébb az átlagosnál. A tavaszi peronoszpóra és az időjárás eredménye az én kertemben: fonnyadt és nem túl lédús szőlő. Talán ha 18 fokos lesz majd a must, az eltarthatóság miatt 20 fokra szoktam feljavítani. Nálunk a szüret egynapos, jövő vasárnap tartjuk. Körülbelül 6 mázsa saját termésem lesz vegyes szőlőből, amihez még 8 mázsa kékfrankost és otellót veszek. Ez adja a 10-11 hektoliter éves borszükségletünket. Családi összejöveteleken, baráti társasággal bizony horpad a hordó. Mi jobban szeretjük, becsüljük a saját készítésű házi borainkat. Talán a megszokás... Mindenesetre, ha rendesen és tisztán kezeljük a bort, már csak a hordót kell simogatni, mint az asszonyokat.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.