Szigorítaná az ellenzék az infotörvényt

Pozsony |

<p>Módosítaná az információs törvényt az OĽaNO&ndash;NOVA, a jogszabálytervezettel kapcsolatban a négypárti koalíció az ellenzék megkeresése ellenére sem foglalt állást.</p>

Bővíteni azon vállalatok körét, melyek kötelesek lennének kiadni az információkat és bővíteni a nyilvánosságra hozandó adatokat – dióhéjban ez az ellenzéki párt javaslata, melyet a júniusi tanácskozásra már be is terjesztettek a parlamentbe. A hatályos jogszabályok értelmében most csak a szerződéseket kell nyilvánosságra hozni, a szerződés-kiegészítéseket és a szerződések mellékleteit nem. Veronika Remišová (OĽaNO) képviselő szerint számos vállalat éppen ezért szándékosan ezekben a dokumentumokban tünteti fel a kényesebb információkat: a számadatokat, a megbízás pontos leírását, a költségvetést és a közbeszerzéseket. Ezzel pedig gyakorlatilag lehetetlenné teszik a szerződések anyagi feltételeinek ellenőrzését. „A botrányos telekfelvásárlások miatt törölni szeretnénk a Nemzeti Autópálya Társaságra (NDS) vonatkozó kivételt, melynek köszönhetően a társaságnak nem kellett nyilvánosságra hoznia a szerződéseket” – magyarázta Remišová. Komoly gondnak tartja azt is, hogy több állami tulajdonban levő vállalatra sem vonatkozik az információs törvény. Rámutatott, hogy ha egy állami tulajdonban levő vállalat alapít egy második vállalatot, akkor mindkettőjükre vonatkozik az infotörvény. Viszont ha közösen alapítanak egy harmadikat, arra a hatályos jogszabály értelmében annak ellenére sem vonatkozik az infotörvény, hogy állami, közpénzekből működő cégről van szó. Remišová szerint ezt a kiskaput kihasználva számos állami céget hoztak létre. A pénzügyminisztérium e modell szerint alapította a Kezes és Fejlesztési Alapot, melynek gazdálkodásáról gyakorlatilag semmit sem tudunk. „Egy időben jogi szolgáltatásokért óránként 180 és 540 euró közötti összeget fizetett” – mondta az OĽaNO képviselője. Remišová a javaslatról tárgyalni akar a kormánykoalícióval, de tíz nappal ezelőtt elküldött meghívására egyetlen párt sem reagált. A módosítás sikere kérdéses, mert az igazságügyi tárca azt állítja, hogy saját javaslatán dolgozik. „A kormányprogramban foglaltakkal összhangban a minisztérium az infotörvény komplex módosításán dolgozik, mely reagálna a hatályos jogszabály gyakorlatban tapasztalt hiányosságaira” – közölte Peter Bubla szóvivő. Azt viszont nem tudni, hogy ez mikor kerülhet a parlament elé. Robert Fico előző kormányának programjában is szerepelt az infotörvény módosítása, melyre csak tavaly került sor. Bár a módosító javaslatot széles társadalmi egyeztetés alapján dolgozták ki, a Smer az utolsó pillanatban egy olyan javaslatot hagyott jóvá, amely csupán egy európai uniós előírást vett át.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?