Szélmalomharc az álhírekkel

hoax

Hatvanöt koronavírusról szóló álhírről szerzett tudomást a rendőrség március óta. Ezek több mint négymillió embert értek el, még úgy is, hogy a betegségről szóló dezinformációkkal jóval kisebb mértékben foglalkoztak a konspirációs médiumok. A kritikus gondolkozás hiánya azonban az ő malmukra hajtja a vizet.

A koronavírus-fertőzöttek számának rejtegetése, egy Kínában dolgozó szlovák orvos titkos információi, a koronavírus elleni gyógyszer, Pozsony teljes izolációjának titkos tervei, a romák célirányos megfertőzése – egyebek mellett ilyen és ehhez hasonló információkat tartalmazó álhíreket leplezett le a rendőrség azóta, hogy hazánkban is megjelent a koronavírus. „A legintenzívebb kommunikációt márciusban folytattuk, amikor napi szinten jelentek meg a rendőrség Facebook-oldalán a valótlan információkat leleplező bejegyzések” – tájékoztatott Michal Slivka, az Országos Rendőrfőkapitányság szóvivője. Hozzátette, néhány esetben az álhíreket tartalmazó bejegyzések szerzői törölték a cikkeket, miután a rendőrség felhívta rá az emberek figyelmét, hogy valótlanságot tartalmaznak. A rendőrség mindezek mellett folyamatosan fordította szlovákra az Egészségügyi Világszervezet által megjelentetett információs kampányban a koronavírussal kapcsolatos leggyakoribb mítoszokról szóló részeket, hogy ezzel is próbálja gátolni a dezinformációk terjedését.

2018 óta a rendőrség külön felületet hozott létre a közösségi oldalon, amelyen az álhírekkel, hoaxokkal foglalkoznak, valamint tényekkel támasztják alá az információk hamisságát. Ez azért is fontos, mert a dezinformációk jelentős része éppen a közösségi hálón terjed. Sólymos Karin, a Pátria rádió álhírekkel kiemelten foglalkozó munkatársa arra figyelmeztet, hogy az álinformációk mindenkit megtalálnak. A legsebezhetőbbek azonban mindenképp a nagyon fiatal internethasználók, valamint az idősek.

Sólymos hangsúlyozza: nincs pontos meghatározása annak, mit nevezünk alternatív vagy konspirációs médiának. „Vannak ugyan nagyon primitív álhíroldalak, ahol arról olvashatunk, hogy a Föld lapos, vannak azonban ennél szofisztikáltabbak is, ahol megtalálhatók a hírügynökségek által kiadott hírek, köztük pedig néhol egy-két álhír is” – avat a részletekbe a szakértő. És hogy mi lehet mindennek a célja? Nehéz megmondani. Oroszországról sokszor beszélnek az álhírek kontextusában, és az alapján, amit eddig tudunk, elmondható, hogy a céljuk egy információs káosz létrehozása lehet. Ugyancsak lehet cél az állami szervekkel szembeni elbizonytalanítás vagy az egyes népcsoportok közötti feszültségkeltés.

A szakértő szerint mindenképpen pozitív, hogy a rendőrség ilyen szinten foglalkozik a dezinformációkkal. Úgy véli azonban, hogy az álhírek terjedésének csökkenéséhez mi is hozzájárulhatunk. „Azt gondolom, hogy a kritikus gondolkodás hiánya vezet az álhírek terjedéséhez, ezért elsősorban erre kellene a gyerekeket megtanítani. Továbbá példákon keresztül megmutatni, hogy mi igaz és mi nem, melyek azok az információk, amelyek más forrásokban máshogy szerepelnek. Szélmalomharc ez, hiszen sokan csak azt szeretik hallani, amivel ők is egyetértenek. Kevesen képesek arra, hogy a mélyen gyökerezett meggyőződéseiket átformálják. Ennek ellenére le kell ülnünk a sebezhető családtagjainkkal” – zárja a szakértő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?