Súlyos repülőgép-katasztrófa

Pozsony. Az elmúlt tíz év legtragikusabb repülőgép-szerencsétlensége rázta meg tegnap az országot, Vöröskő mellett két, ejtőernyősöket szállító sportrepülőgép ütközött össze.

Pozsony. Az elmúlt tíz év legtragikusabb repülőgép-szerencsétlensége rázta meg tegnap az országot, Vöröskő mellett két, ejtőernyősöket szállító sportrepülőgép ütközött össze. A zuhanó repülőkből 31 ejtőernyősnek sikerült kiugornia, a gépek négyfős személyzete és három ejtőernyős életét vesztette.

A két L–410 típusú sportrepülő tegnap délelőtt szállt fel a szaloncai (Slavnice) repülőtérről, a fedélzeten levő ejtőernyősök a hétvégi repülőnapra akarták begyakorolni a csoportos ugrást. A művelethez, amelynek elvégzéséhez külön kiképzést kell abszolválniuk a pilótáknak, elkerülhetetlen, hogy a két repülő rendkívül közel kerüljön egymáshoz, az ejtőernyősök ugyanis csak így tudnak nem sokkal a kiugrás után összekapaszkodni, s különböző formációkat alkotni a levegőben.

A baleset körülbelül 1500 méteres magasságban történt. A tragédia szemtanúi szerint miközben a két gép épp egymáshoz közelített, az egyik hirtelen elveszítette magasságát, s belehajtott a másik repülőbe. Az ütközés egyes információk szerint a gép propellerét, mások szerint a farkának egy részét szakította le. A tragédia egyik oka lehetett, hogy a repülő túlterhelt volt, de az is elképzelhető, hogy egy hirtelen keletkezett légörvényben ütközött egymásnak a két gép. Robert Kaliňák belügyminiszter szerint hatalmas szerencse, hogy a repülőkön levő emberek többségének sikerült megmenekülnie, a túlélők közül ráadásul csak hatan szenvedtek könnyű sérüléseket, közülük csupán ketten kerültek kórházba.

„Az első repülőben szörnyethalt a kéttagú személyzet, ám az összes ejtőernyősnek zuhanás közben sikerült kiugrania. A másik repülőben szintén kéttagú személyzet és három ejtőernyős halt meg” – magyarázta Juraj Gyenes, a közlekedésügyi tárca légi és tengeri nyomozóirodájának vezetője. A három elhunyt ejtőernyős közül kettő a gép fedélzetén halt meg, egyikőjük még a becsapódás előtt kiugrott a repülőből, de mivel már túl közel volt a földhöz, az ejtőernyője nem nyílt ki. „Mivel sportejtőernyőkről beszélünk, ahhoz, hogy esély legyen a túlélésre, minimum 200 méteres magasságból kell kiugrani” – magyarázta a Szlovák Nemzeti Aeroklub vezetője, Ján Mikuš.

Az elmúlt tíz évben az országban történt tizenegy repülőszerencsétlenség során összesen 21 ember halt meg, a tegnapi, hét áldozattal járó baleset a legtragikusabb. Egy hónap alatt ez már a harmadik légi szerencsétlenség Szlovákiában. Július 17-én egy mentőhelikopter zuhant le a Szlovák Paradicsomban, a fedélzetén levő négy személy meghalt. Július végén pedig egy katonai helikopter zuhant le, a pilóta meghalt, a fedélzeten levő két katona túlélte a balesetet. Részletek a 2. oldalon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?