Júliusi és szeptemberi hatállyal is változik az állam szociális politikája. A változások egy része a parlament legutóbbi ülésén elfogadott törvénymódosításokból adódik, további változások a támogatások öszszegének javasolt emelkedéséből erednek.
Sok változás, mérsékelt emelés
Júliustól emelkedik az anyagi szükséghelyzet meghatározására szolgáló mutató, a létminimum összege. Alapvető funkciója az, hogy meghatározza, ki szorul anyagi támogatásra: azok, akiknek havi jövedelme nem éri el a létminimum összegét. Ezzel jogosulttá válnak arra, hogy anyagi támogatást kérjenek a szociális hivataltól.
A szociális alaptámogatás
Szeptembertől várhatóan emelkedik majd a szociális alaptámogatás összege is. „A támogatás az idei várható infláció arányában nő, vagyis mintegy 3,1 százalékkal” – mondta lapunknak Martin Danko, a szociális minisztérium szóvivője. Ez azt jelenti, hogy az egy személynek járó támogatás, mely jelenleg 1530 korona, mintegy 50 koronával emelkedhet.
Gyermekgondozási segély
A júliustól életbe lépő egyik legnagyobb változást az jelenti, hogy a gyermekgondozási segélyre jogosult lesz az a szülő is, aki gyermekét nem személyesen neveli. A gyest, melynek összege jelenleg még 4110 korona, tehát azok a szülők is kaphatják, akik munkaviszonyban vannak, és gyermekük gondozását más felnőtt személyre vagy intézményre bízzák. A törvény csak egy esetben tesz kivételt: nem jár a gyes azoknak a szülőknek, akik óvodába adják csemetéjüket. A szociális ügyi minisztérium ezt a javaslatot azzal indokolja, hogy az óvodák normatív támogatásban részesülnek, ezért esetükben a gyes kettős támogatást jelentene. A gyes összege szeptembertől emelkedik majd, a jelenlegi 4110 koronáról 4230 koronára nő. A gyermekgondozási segély továbbra is a 3 évesnél fiatalabb – egészségkárosodott gyermek esetében 6 évesnél fiatalabb – gyermekek szüleinek jár (természetesen csak az egyik szülőnek). A kereszténydemokrata képviselők javaslatára azok a nevelőszülők is kaphatnak gyermekgondozási segélyt, akiknek más címen nem jár állami támogatás. Ez a rendelkezés elsősorban azokat nagyszülőket (vagy a gyermeket nevelő más, közeli hozzátartozókat) érinti, akik árván maradt unokájukat (hozzátartozójukat) nevelik, mivel nekik nem jár a nevelőszülői támogatás.
A gyermekek után járó adókedvezmény
Szeptembertől 400-ról 450 koronára emelkedik az egy gyermek után járó adókedvezmény összege. Mivel az emelés csak szeptembertől érvényes, idén csak 5400 koronával csökkenthető az adó összege gyermekenként. Azoknak, akik ennél is kevesebb adót fizetnek, az adóhivatal megtéríti a különbözetet.
Lakásfenntartási támogatás
Szeptembertől újra emelkedik az anyagi szükséghelyzetben levőknek járó lakásfenntartási támogatás összege: egyedül élő személy esetében havi 980 koronáról 1130 koronára, több személyes háztartás esetében pedig 1670 koronáról 1920 koronára emelkedik. Erről a héten döntött a parlament, a képviselők a gyermekek szociális jogi védelméről szóló jogszabály tárgyalásakor ugyanis elfogadták azt a javaslatot, mely módosítja az anyagi szükséghelyzetről szóló jogszabályt is.
Foglalkoztatási támogatások
A szociális ügyi minisztérium a foglalkoztatási törvény módosítását tervezi, aminek köszönhetően több támogatás összege is változik majd. Szeptembertől 200 koronával 1700 koronára emelkedik az ösztönző pótlék összege, jelentette be tegnap a munka-, szociális és családügyi minisztérium. A tárca ugyancsak szeptembertől 1700 koronára emeli a rossz anyagi körülmények közt élő kisnyugdíjasoknak járó támogatás összegét is. Emelkedik majd a szakmai gyakorlatért a pályakezdőknek járó támogatás is: az ösztönző pótlékhoz hasonlóan 1700 koronára emelkedik, de csak január elsejétől, mivel ehhez törvénymódosítás szükséges. Ugyanakkor megszüntetik a szakmai gyakorlatért a munkáltatóknak járó havi 1000 koronás támogatást. A legnagyobb mértékben a költözési támogatás nő: a korábbi 10 ezer korona helyett 30 ezer koronát kaphat az a munkanélküli, aki közelebb szeretne költözni megszerzett munkahelyéhez. „Ezt a támogatást vették igénybe a legkevesebben, számuk alig néhány tucat – ismerte el a miniszter. – Az emeléssel arra szeretnénk ösztönözni a munkanélkülieket, hogy a munkahely érdekében vállalják a költözést is.” Új elemnek számít majd januártól az ingázóknak járó havi támogatás, melynek összege a lakóhely és a munkahely közti távolságtól függően változik majd, a felső határ 2000 korona lesz. Ezek a támogatások a hátrányos helyzetben lévő munkanélkülieknek járnak, feltétel tehát, hogy a kérvényező 25 évnél fiatalabb vagy 50 évnél idősebb legyen. Jár a gyesről visszatérő anyáknak és azoknak, akik legalább egy évig szerepeltek a munkanélküli-nyilvántartásban.
Új támogatás
A tárca új támogatás bevezetését tervezi januártól a kisgyermekes, anyagi szükséghelyzetben lévő családok esetében. Havonta 350 korona jár majd a gyermek egyéves koráig, de csak abban az esetben, ha a szülő rendszeresen elviszi gyermekét az előírt orvosi ellenőrzésekre.
A szociális támogatás közvetett kifizetése
Segíthet megoldani a közüzemi tartozások rendezését az a javaslat, hogy a szociális hivatalnak nem közvetlenül a rászorulónak kell kifizetni a segélyt. Megegyezhet a községi önkormányzattal, hogy neki utalja a település lakosaiknak járó szociális segélyt, mely ennek egy részét a lakosok közüzemi tartozásainak kifizetésére fordíthatja. „A megegyezésen múlik, hogy a segély mekkora hányadát kapja a lakos és mennyit költhet belőle az önkormányzat pl. a víz- vagy a gázszolgáltatókkal szembeni tartozás törlesztésére, magyarázta Miroslav Beblavý, a szociális minisztérium államtitkára. – A segély bizonyos hányadát, mely elég az alapvető kiadások fedezésére – mindig meg kell kapnia a rászorulónak.” (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.