<p>Tucatnyi parlamenti képviselő egyben önkormányzati funkciót is betölt. A legtöbb „többfunkciós” képviselője a Smernek van, de polgármester-képviselője a Hídnak is van.</p>
Sok széket ülnek meg egy fenékkel
Az egyik legismertebb képviselő-polgármester, Andrej Hrnčiar (Sieť) tegnap jelentette be, hogy amint stabilizálja városa, Turócszentmárton költségvetését, lemond a polgármesteri funkcióról. A város kényszerfelügyelet alá került egy múltbeli adósság miatt, a kormány 2,5 millió eurós kölcsönt szavazott meg neki. „Igyekszem stabilizálni a várost, és kivezetni a kényszerfelügyelet alól – mondta tegnap Hrnčiar. – El akarom készíteni a város költségvetését, és az alkotmánybírósági beadványt.” Ez utóbbiban a Legfelsőbb Bíróság ítéletét akarja megtámadni, amely egy 1995-ös ügy miatt keletkezett tartozást ítélt meg a várossal szemben. Hrnčiar szerint néhány héten belül távozik a város éléről. Nem tervezi azonban lemondását párttársa, a szintén sieťes Katarína Macháčková, aki Privigye polgármestere.
Smeres funkcióhalmozók
A legtöbb funkcióhalmozó képviselője a Smernek van: 9 képviselője ül megyei elnöki vagy polgármesteri székben. Richard Raši Kassa polgármestere volt már az előző választási időszakban is, most sem akar lemondani a városvezetésről. A pártnak két megyeielnök-képviselője is van: Zsolna megyét Juraj Blanár, Trencsén megyét pedig Jaroslav Baška irányítja úgy, hogy közben parlamenti képviselők is. A Smerben nem csak választott funkciót töltenek be: Dušan Muňko a Szociális Biztosító igazgatója, Jozef Valocký pedig a Nyitrai Egyetemi Kórházat vezeti. A párt nem kifogásolja a funkcióhalmozást az ő esetükben sem.
Kotleba „pálfordulása”
A parlamenti választások után már Marian Kotlebát, a Mi Szlovákiánkért Néppárt (ĽSNS) elnökét sem zavarja, hogy két széken ül egyszerre. Korábban éppen a Besztercebánya megye elnöki posztján előtte betöltő smeres Vladimír Maňkát bírálta, aki a megyeelnöki funkció mellett európai parlamenti képviselő is volt. A ĽSNS több parlamenti képviselője vezető funkciót tölt be a megyei hivatalban is, de ezekről a pozíciókról sem kívánnak lemondani, a Sme napilapnak küldött állásfoglalás szerint ezek „kivívott pozíciók”, amelyeket nem akarnak feladni.
Önkormányzati gyakorlat
A polgármester-képviselők azzal érvelnek, hogy a két funkció nemcsak összeegyeztethető, hanem előnyt jelent a parlamenti munkában, ha a képviselőnek van önkormányzati tapasztalata is. Ezt állítja Jakab Elemér (Híd) is, aki a parlamenti képviselőség mellett Nagyráska polgármestere is. A Hídból ő az egyetlen képviselő, aki polgármester is egyben. „Jó, ha a képviselőknek van rálátásuk az önkormányzati szférára a törvényalkotás során is – mondta lapunknak Jakab. – Nem jó, ha az önkormányzatokat is érintő törvényeket olyanok fogadják el, akik csak gyorsvonatból láttak önkormányzatot.” Hasonlóan érvelt Andrej Hrnčiar (Sieť) is, aki szerint előny, ha a polgármester parlamenti képviselő is. „Jobb kapcsolatot építhet a minisztériumokkal” – véli Turócszentmárton polgármestere. Az SaS-nek is egy polgármester-képviselője van, akárcsak az SNS-nek, az OĽaNO és Boris Kollár pártja parlamenti képviselői között viszont nincsenek magas önkormányzati funkciót betöltők.
Másfél fizetés
Az idei választási ciklus kezdetétől a polgármester-képviselők megtakarítást jelentenek a településnek: a törvényből kifolyólag csak a képviselői fizetésüket kapják meg teljes összegben, minden további funkcióért legfeljebb a minimálbért kaphatják. Így polgármesterként csak 405 eurós bruttó bért kaphatnak. A törvény szerint ugyanez vonatkozik minden olyan funkcióra, amelyért a fizetést közpénzekből adják. A törvény külön kiemeli a Szociális Biztosítót, így Muňko is csak 405 eurót kap majd az eddigi több ezer eurós fizetése helyett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.