Sok a hazárdjátékos

Pozsony |

<p>Egyre több embert kell kezelni azért, mert függősége alakult ki a játékautomatáktól.</p>

Évről évre több a hazárdfüggő az országban, többségük a nyerőautomatáktól képtelen megválni – közölte tegnap Zuzana Alexanderčíková, a fővárosi drogelvonó központ (CPLZD) munkatársa, hozzátéve: a hazárdjátékok más formái, mint a sporteredmények tippelése, a kaszinók látogatása, a pókerozás vagy bingózás is komoly gondot okoz az embereknek. „Többségük azért szokott rá a nyerőautomatákra, mert ezek kezelése a legegyszerűbb, még egy analfabéta is képes játszani ilyen gépeken. A különböző kártyajátékok vagy más nyereményjátékok már sokkal bonyolultabbak” – pontosított Ľubomír Okruhlica, a CPLZD igazgatója. A központban 2013-tól működik a hazárdfüggőknek szolgáló anonim segélyhívószám, azóta az évi 60-ról 90-re emelkedett a központban hazárdfüggőségben kezelt páciensek száma. Országos szinten évente körülbelül 300 embert kezelnek, de Okruhlica szerint a függők valós száma ettől jóval magasabb, több ezer személyről beszélhetünk. Ugyanúgy, mint a kábítószer- és alkoholfüggők, a hazárdfüggők is félnek beismerni, hogy problémájuk van, gyakran éveken át senkinek sem szólnak káros szenvedélyükről, s közvetlen környezetük is csak azután szerez erről tudomást, miután az illető teljesen eladósodott vagy más problémákba került. A kezelt hazárdfüggők életkora évekkel ezelőtt 35–38 év körül volt, jelenleg viszont a többség 30 év körüli, s ez az átlagéletkor is csökkenő tendenciát mutat. „A kezelt betegek rendszerint anyagi, munkahelyi, párkapcsolati vagy egészségügyi problémák miatt kezdtek játszani, s többségüknek valóban a nyerőautomatáktól való függőséggel van problémája” – mondta Alexanderčíková. A 0800 800 900-as segélyhívő számra nemcsak függők, hanem azok hozzátartozói, barátai, ismerősei is szoktak hívni, tanácsot kérnek, mert nem tudják, mi a teendő ilyen emberrel, kihez fordulhatnak segítségért, s hogyan lehet leküzdeni ezt a függőséget. „Néhány beteg rendszeresen telefonál, és mi így telefonon próbálunk pszichológiai segítséget nyújtani, ami sok esetben segít. Ezek az emberek egyszerűen félnek a nyilvánosságtól, nem akarják nyilvánosan vállalni problémájukat, s rettegnek attól, hogy páciensként kelljen regisztrálódniuk nálunk” – állítja Alexanderčíková. Hroznata Živný pszichoterapeuta szerint a hazárdfüggőség pontos tünetekkel rendelkező, kezelhető betegség. „A függőnek, aki korábban gondtalan életet élt, napról napra több problémája van. Nem tud uralkodni saját magán, egyre gyakrabban játszik, emeli a téteket, kénytelen játszani, már nem érdekli, hogy nyerni fog-e vagy veszíteni” – pontosított Živný. A függők gyakran azt hiszik, hogy adóságaikat a nyereményből kifizetik és még pluszban is maradnak, ám erre soha nem kerül sor. „Egyre többet játszik és játszik, már akkor is, ha tudja, cselekedetének katasztrofális következményei lesznek. S mikor teljesen a padlóra kerül és tudatosítja, hogy saját maga már nem tudja megoldani ezt a helyzetet, segítséget keres. Pontosan ilyenek a pácienseink” – mondta a szakorvos. (dem, SITA)   
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?