Sohasem jutnak közös nevezőre

A koalíciós partnerek között az utóbbi hetekben az egyik legnagyobb politikai feszültséget okozó téma az Új Polgári Szövetség (ANO) parlamenti képviselői által benyújtott törvénytervezet, mely a 24. hétig tenné lehetővé az abortusz elvégzését olyan esetekben, amikor a magzatról bebizonyosodik, hogy genetikai hibával születne. Eva Černá parlamenti képviselőt, a jogszabály egyik előterjesztőjét kérdeztük.

Eva Černá: „Bízok abban, hogy a parlamenti képviselők közül sokan képesek józan ésszel gondolkodni.” Ľuboš Pilc felvételeMiért van szükség a módosításra?

Fő célja a jogi vákuum elkerülése, amely az alkotmánybíróság döntése után – mely a magzatelhajtásokat szabályozó miniszteri rendeletet is érinti –kialakulhat. A jelenleg érvényes rendelkezés genetikai okokból lehetővé teszi az abortuszt a terhesség 24. hetéig. Igaz, a taláros testület május elején elhalasztotta a döntést, de ha határozott volna, a döntés várhatóan elmarasztaló lett volna, mivel az említett rendelet túlmegy a vonatkozó törvényi szabályozás hatáskörén. Ha nem reagálnánk időben erre a várható döntésre, ha ölbe tett kézzel ülnénk, akkor könnyen bekövetkezhetne, hogy az emberek nem dönthetnének szabadon egy ilyen fontos kérdésben. A genetikai okokból elvégzett terhességmegszakításra nagyon ritkán kerül sor, csak néhány ezrelékét teszi ki az összes abortusznak. Sok szülő még akkor sem a magzatelhajtást választja, ha a kivizsgálás kimutatja a genetikai hibát – bíznak benne, gyermekük mégis egészséges lesz, és odaadóan gondozzák akkor is, ha betegen születik. Vannak azonban esetek, amikor a magzat károsodása akkora mértékű, hogy inkább a beavatkozás mellett döntenek. Számukra meg kell hagyni ezt a jogot.

A Kereszténydemokrata Mozgalom a törvénymódosítás tervezett gyors elfogadását kifogásolja, társadalmi vitát sürget a kérdésről. Mivel az alkotmánybíróság a döntést elhalasztotta, nincsenek időszűkében. Lát arra lehetőséget, hogy ezt a vitát lefolytassák?

Úgy érzem, az utóbbi 13 évben mindenki kifejthette a véleményét, és aki akarta, ezt meg is tette. Ezt tapasztaltam egyszerű állampolgárként és újságíróként is, hiszen foglalkoztam ezzel a témával. Úgy látom azonban, hogy senki sem akarja vállalni ennek a problémának a megoldását. Igaz, van időnk, de ez nem ok arra, hogy ne dolgozzunk a törvény módosításán.

A KDH másik kifogása, hogy a javaslat pontatlan, felületes, és nehéz lenne megvalósítani a gyakorlatban. Hajlanak javaslatuk pontosítására?

A mozgalomnak megvan a saját ideológiája, melyet én tiszteletben tartok, és melyet joguk van védeni, valamint megpróbálni megvalósítani. A választóik éppen emiatt szavaztak rájuk. Az általunk kezdeményezett törvénymódosítást az elmúlt 13 évben bárki elvégezhette volna. Mi csak azt tesszük, amit helyesnek tartunk annak érdekében, hogy az embereket ne hozzuk megoldhatatlan helyzetbe. Csak összhangba akarjuk hozni a törvényt a miniszteri rendeleten alapuló jelenlegi gyakorlattal. Most van idő arra, hogy dolgozzunk, esetleg javítsunk a módosítás tervezetén; akinek jobb javaslata van, érvényre juttathatja. A mi javaslatunk is tartalmaz szigorítást: a 12. hét után az abortusz engedélyezéséről orvosi konzílium dönt majd. Jelenleg az egészségügyi minisztérium genetikai és etikai szempontból készülő értékelését várjuk, folyik azon diagnózisok listájának az öszszeállítása is, melyek esetében engedélyezni lehet a kései abortuszt.

Az önök javaslatát elvetette a kormány, ellenezte a koalíciós képviselők többsége. Csak az ellenzék támogatásával jutott át második olvasatba, és koalíciós partnereik kérték, vonják vissza a tervezetet. Ennek ellenére folytatni akarják a módosítás elfogadtatását?

Igen. Úgy gondolom, hogy erre a törvényre az embereknek szükségük van. A képviselőknek joguk van az önálló véleményre, de félre kellene tenniük az érzelmeiket, és nem kell mindenről rosszat feltételezniük. Jó törvényt kell elfogadnunk, melyre az emberek támaszkodhatnak, mely alapján dönthetnek, természetesen tiszteletben tartva az emberi életet – hiszen az számunkra is fontos. Ha szeretnénk, hogy csökkenjen az interrupciók száma, hogyha azt akarjuk elérni, hogy az anyák megtartsák a genetikailag sérült gyermekeket is, akkor fel kell őket világosítani, de tiltással, illetve a szabályozás hiányával semmit sem lehet megoldani.

Nem tart attól, hogyha ellenzéki képviselők támogatásával fogadják el a javaslatot, az problémát okoz a koalíciós pártok között?

Nem félek ettől. Egyes koalíciós kollégáim viselkedését hisztérikusnak tartom. Nem azért vagyunk a parlamentben, hogy blokkoljuk olyan törvények elfogadását, melyekre szükségük van az embereknek. És ez egy nagyon fontos törvény. Nem nézhetjük tétlenül, ahogy egy kismama öngyilkosságra készül, mert nincs olyan törvény, melynek alapján elvégeztethetné az interrupciót akkor, amikor tudja, hogy a születendő gyermeke súlyos testi hibával – végtagok nélkül, fejletlen aggyal születik, esetleg feltételezhető, hogy néhány héttel születése után meghal. Ez a javaslat ilyen esetekről szól. Csak azt szeretnénk, hogy az eddigi lehetőség ne váljon illegálissá.

A KDH által javasolt társadalmi vita arról is szólna, hogy mikortól számítódik az emberi élet, amivel tulajdonképpen az interrupciók teljes betiltását akarják elérni. Elfogadhatónak tartja ezt a törekvést?

Úgy gondolom, hogy ez az ő megálmodott céljuk, én nem akarom tőlük elvenni. Amit hirdetnek, az sok ember számára szépnek tűnik, de – annak ellenére, hogy nem értek velük egyet – számomra is fontos az emberi élet, én is keresztény vagyok, habár liberálisabb nézeteket vallok. Ezek arról szólnak, hogy mindenkinek joga van dönteni arról, hogyan tervezi meg jövőjét. Rengeteg levelet kapok, tudom, hogy hány nőt erőszakol meg részeg férje, hány nem kívánt terhesség keletkezik ilyen módon, hány gyermek születik abból, hogy férje megerőszakolta és gyereket vár negyvenöt éves korában, amikor a többi gyermeke már szinte felnőtt, és nem terveztek újabb utódot. Az utóbbi évtizedben 67 százalékkal csökkent a művi terhességmegszakítások száma. Elmondható tehát, hogy a szlovákiai nők felelősségtudata nő. A csökkenés tekintetében a második helyen vagyunk Hollandia után.

Elképzelhetőnek tartja, hogy a koalíciós pártok meg tudnak egyezni a törvényjavaslat kérdésében?

Teljesen biztos vagyok benne – figyelembe véve a KDH ideológiáját –, hogy ebben a kérdésben sohasem jutunk közös nevezőre, de ez teljesen természetes, el tudom fogadni. Bízok azonban abban, hogy a parlamenti képviselők közül sokan képesek józan ésszel gondolkodni, elfogultság nélkül beszélni, gondolkodni erről a témáról. Nekem teljesen mindegy, hogy ki fogja támogatni a törvényt. A lényeg az, hogy jó törvény szülessen, hogy ne kergessük a nőket öngyilkosságba, ne kényszerítsük feketén abortuszra, és ne veszélyeztessük ezzel az életüket.

(Az Anna Záborskával, a KDH képviselőjével készült beszélgetést holnap közöljük.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?