<p>Mintegy 6,3 millió euróval tartozik Nagy-Britannia Szlovákiának, a szlovákiai állampolgároknak kifizetett brit munkanélküli-segély fejében. Az emberek állítólag nem érzik ezt meg, mert a Szociális Biztosító kifizeti a segélyt.</p>
Skótok lesznek a britek?
Pozsony |
A Nagy-Britanniában dolgozó külföldi uniós polgárok – köztük a szlovákiai munkavállalók is – a brit előírásoknak megfelelő munkanélküli-segélyre jogosultak, ha elveszítették munkájukat. A segélyt akkor is folyósítják számukra, ha időközben hazautaznak, és itthon próbálnak meg állást találni. A segélyek exportját megfelelő uniós űrlapon lehet igényelni, miután a munkanélküli itthon bejelentkezett a munkaügyi hivatalba. A segélyt a hivatal igazolása alapján a Szociális Biztosító fizeti ki, majd kéri ennek megtérítését az adott ország hivatalától, jelen esetben a brit hivataltól. „Szlovákia augusztus végével mintegy 10,4 millió euró nagyságú követelést tartott nyilván Nagy-Britanniával szemben – tájékoztatta lapunkat Michal Jurčí, a szociális ügyi minisztérium szóvivője. – Ebből az összegből 4,1 millió eurónyi követelést a Szociális Biztosító már lezártnak tekint.” Vagyis Nagy-Britannia még további 6,3 millió euróval tartozik Szlovákiának, ebből az összegből 1,7 millió euró számít vitatott követelésnek. A minisztérium nem tudta megmondani, hogy hány ember kap brit munkanélküli-segélyt, nem rendelkezik pontos számokkal arról sem, hogy Nagy-Britanniában hány szlovák állampolgár dolgozik. Korábbi adatok szerint Nagy-Britannia volt a legkedveltebb célország a szlovákiai munkavállalók körében, ahol 2011-ben több mint 63 ezer ember dolgozott. Nagy-Britannia a következő években korlátozni szeretné az új uniós tagállamok munkavállalóinak beáramlását. David Cameron brit miniszterelnök a hétvégén kijelentette, hogy amíg ilyen magas a gazdasági fejlettségbeli különbség az országok között, addig a szabad munkaerő-áramlás jogát korlátozni kellene. Erre valószínűleg a hiány lefaragását célzó tervezett költségvetési megszorítások kényszerítik Cameront. Kabinetje két évig befagyasztaná a szociális kiadások növekedését. George Osborne pénzügyminiszter a nyugdíjasok és a fogyatékkal élők juttatásainak megvédését ígérte, kijelentette ugyanakkor, hogy nem engedhetik meg, hogy évi 100 milliárd fontot (mintegy 125 milliárd euró) fizessenek ki jóléti juttatások formájában a munkaképes korú lakosságnak. Ez az összeg a teljes brit költségvetés mintegy egyharmadát teszi ki. (lpj, aktualne.sk, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.