Riói rémtörténetek nyomában

Pozsony/Rio de Janeiro |

<p>Egyesek szerint a világ egyik legveszélyesebb városa, gyakori gyilkosságok, rablótámadások színhelye, mások viszont állítják, nem veszélyesebb bármelyik nagyvárosnál. Hol van az igazság? Rio de Janeiróban pénteken kezdődnek az olimpiai játékok.</p>

Az elmúlt napokban több hátborzongató tudósítást olvashattunk Rio de Janieróból, amelyek kirabolt szállodai szobákról, ellopott pénztárcákról, erőszakos cselekményekről szóltak. A BBC tudósítása szerint két héttel ezelőtt rendőröknek álcázott férfiak elrabolták az utcán Jason Lee új-zélandi küzdősportolót, s rákényszerítették, hogy pénzt vegyen ki számlájáról egy bankautomatából. Ő nem az olimpia miatt tartózkodott Rióban, mert a dzsiudzsicu nem olimpiai sportág, de saját bevallása szerint ez az eset is jelképezi, milyen problémákba keveredhet bárki a városban. Nem véletlen, hogy miután az ember elolvasta a cikkeket, az embernek elmegya kedve attól, hogy Rióba utazzon, ám aki már járt vagy élt a városban, az állítja, hogy a biztonságról terjengő rémhírek többsége megalapozatlan.

Culka Ottó színművész az elmúlt években négyszer is ellátogatott Rio de Janeiróba, s mint állítja, a brazil város nem veszélyesebb más nagyvárosoknál, feltéve, ha az ide látogató turisták betartanak néhány alapszabályt. „Kicsit eltúlzottnak tartom az emberek félelmét. Pozsonyban és Budapesten is vannak városrészek, ahová nem biztos, hogy besétálnék mondjuk szombat éjjel egy 5 kilós fényképezőgéppel a nyakamban és három okostelefonnal a kezemben. Amíg az ember a józan eszét használja, semmi baja nem esik” – mondta lapunknak Culka Ottó. Elismerte, hogy a városról rengeteg rémtörténet terjed, ám az elmúlt 10–15 évben szerinte nagyon sokat javult a biztonság elsősorban a foci-vb és az olimpia miatt.

Ezt a véleményt osztja a brazil Juliana Cassao is, aki Rio de Janeiróban dolgozik egy ügyvédi irodában. „Meggyőződésem, hogy ha valakinek baja esik a városban, az az esetek többségében csak saját magát hibáztathatja, mivel nem nézett utána, mit szabad és mit nem. Aki sok készpénzzel jár-kel a városban, s látványosan szedi elő a pénztárcájából a bankókat, a pénztárcáját csak a farzsebében hordja, s esetleg még kevésbé biztonságos negyedekbe is ellátogat, az nem csodálkozhat, ha kirabolják” – mondta az Új Szónak Cassao.

Azt, hogy az olimpiai játékokon részt vevő sportolók és az olimpiára látogatók elsősorban a bűnözéstől tartanak, a brazilok is tudják. Nem véletlen, hogy a városban 85 ezer rendőr és katona fog ügyelni a közrendre a rendezvény alatt; ez körülbelül kétszer több, mint amennyi egyenruhás vigyázott az olimpiai játékokra Londonban.

Rió már biztonságosabb, mint volt

Fontos megjegyezni, hogy bár az alábbi információk elolvasása után megijedhet s felteheti a kérdést, elutazni-e Rio de Janeiróba vagy sem, a turisták többsége zavartalanul tölti szabadságát a városban és semmilyen atrocitásba sem keveredik – írja Rio de Janeiróról általános ismertetőjében a világ egyik legnagyobb turisztikai portálja, a Wikitravel. A portál szerint azok, akik rémhíreket terjesztenek a városról, rendszerint sosem jártak ott, a Rióba látogatók többsége ugyanis feledhetetlen élményekkel távozik a városból.

Juliana Cassao, aki Rio de Janeiro egyik ügyvédi irodájában dolgozik, úgy véli, hogy az európaiak nem sokkal megérkezésük után sokkolva érezhetik magukat. „Bizonyára olyan dolgokat fognak látni, amit Európában csak elvétve. A reptérről a városba vezető úton már látni a nyomornegyedeket, az autópályán nemegyszer tizenéves gyermekek árulnak mezítláb üdítőket vagy édességet. Nem mondom, az első benyomás a nyomor és a kétségbeesés lehet, ám meggyőződésem, hogy néhány óra után, miután kicsit megismerkedtünk a város lüktető hangulatával, beleszeretünk” – mondta az Új Szónak Cassao.

Culka Ottó színművész szerint a lélegzetelállító természeti adottságoknak, hangulatnak köszönhetően felejthetetlen élmény Rióba látogatni, feltéve ha az ember felkészül és nem tájékozatlanul vág neki a városnak. „A közbiztonságot illetően semmivel sem tartom veszélyesebbnek, mint amilyen például New York vagy London. Itt is ismerni kell a szabályokat, tudni kell mikor, hogyan és hová lehet menni a városban. A legnagyobb félelmet nyilván a városszerte szétszórt kisebb-nagyobb nyomornegyedek, vagyis a favellák keltik. Ide nem érdemes idegenvezető nélkül belépni. Ha mégis, ne csodálkozzon a turista, ha megkérdezik tőle, mennyi pénz van a zsebében. Viszont attól, hogy valaki favellában lakik, még nem biztos, hogy gyilkos vagy drogdíler. Jómagam megjártam Rióban Dél-Amerika legnagyobb nyomornegyedét, nem egyedül, idegenvezető kíséretében, betartva az összes tanácsot, amit kaptam. Életre szóló élmény volt” – mondta lapunknak Culka Ottó. Alapvető szabálynak számít tehát nem látogatni olyan helyre, amelyről köztudott, hogy nem a legbiztonságosabb. Nem jó az összes készpénzt, minden bankkártyát egyszerre magunkkal hordani, tanácsosabb az értékeket a szállodai széfben hagyni. Nem árt egy „hamis” pénztárcát hordani magunkkal, néhány érvénytelen bankkártyával és egy kis apróval; ha bajba kerül a turista, ezt adhatja a rablónak a valódi pénztárcája helyett. 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?