Reális, hogy lesz magyar egyetem

Csáky Pál miniszterelnök-helyettes és Eric van der Linden, az Európai Bizottság (EB) szlovákiai küldöttségének vezetője ma írja alá a 2002-es Phare program pénzügyi memorandumát, ami azt jelenti, hogy az EB 23 projektum megvalósítását 57,1 millió euróval támogatja. Csáky Pállal erről, valamint a magyar egyetem megalapításáról beszélgettünk.

Ha komolyan akarjuk venni, hogy a kormány megbízatási időszakának első évében a magyar egyetemnek létre kell jönnie, az erről szóló törvénynek októberig el kell készülnieSomogyi Tibor felvételeA Phare tervezetek közül egyik a szlovák–magyar határ menti együttműködéssel kapcsolatos. Részletezné?

A határon átnyúló együttműködést nagyon fontosnak tartom, mert mentálisan bontja a határokat az emberek tudatában. A szlovák– magyar határ menti együttműködés Phare-csomagja két részből áll. Az egyik környezetvédelemmel kapcsolatos, és tulajdonképpen az Ipoly Régió kezdeményezésére reagál, de nem csak erről van szó, hanem a határ menti ökológiai helyzetet szeretnénk feltérképezni, kisebb projektumokat lehet finanszírozni. A másik csoportba az úgynevezett kis programok támogatása tartozik, azaz a kormány meghirdet egy pályázatot, melyben feltételül szabjuk, hogy az egyes programok megvalósításához a határ mindkét oldalán partnert kell találni. Összesen közel hárommillió euróról van szó.

Konkrét programok ezek szerint még nincsenek?

Nem lehetnek, mert a memorandumot csak ma írjuk alá. Felhívjuk majd az emberek figyelmét, hogy kulturális programokkal is lehet pályázni, de ezúttal nem elsősorban erre gondolunk, hiszen a határ mindkét oldalán vannak gazdasági kezdeményezések, és viszonylag kis pénzekből sok okos dolgot lehetne megvalósítani.

Például?

Az Ipoly-hidak, a megszakadt kommunikációk felújítását, vagy legalább az ezzel kapcsolatos projektumok kidolgozását, és később más pénzekből lehetne fedezni a megvalósítást. Szeretnénk több határátkelőhelyet, és jó lenne, ha a programok a határ menti együttműködés lehető legtöbb fajtáját érintenék.

Kik pályázhatnak?

Polgármesterek, civil vagy gazdasági szervezetek, például Nagykürtös és Királyhelmec környékén, de a Csallóközben is nagyon jól működnek a regionális szerveződések. Most előállhatnak ötleteikkel, és a pályázatokat elbíráló bizottság majd eldönti, melyiket érdemes támogatni.

Többször elhangzott, hogy nem mindenki tud színvonalas, hibátlan tervezetet kidolgozni. Lesz szakmai segítség?

A régiófejlesztési minisztérium szakértői és hivatalom illetékes főosztályának munkatársai is segíthetnek. Nem ártana minél előbb elküldeni a programokat, hogy ha esetleg valami nem volna rendben, újra lehessen írni, a hibákat ki lehessen küszöbölni. Ezekről a kis programokról már nem Brüsszelben fognak dönteni, hanem létrehozunk egy tárcaközi bizottságot, tehát a megvalósítás rugalmas lesz.

Mikorra lehet a papírra vetett programokból kézzel fogható eredmény?

A ma aláírt memorandum a 2002-es év eredménye. A Phare programok legnagyobb hibája – és a strukturális alapok is ezzel járnak majd –, hogy hosszú a lefutásuk. Tehát tavaly kitaláltuk, hogy mit kellene csinálni, ezt ma aláírjuk, még az idén meghirdetjük a pályázatokat. Ha minden jól megy, az év végén vagy a jövő év elején meghirdetik a tendereket, hogy az egyes programokat ki fogja megvalósítani, és a finanszírozás csak ezután következik, végén pedig el is kell majd számolni a pénzzel. ĺgy a 2002-ben kitalált ötlet 2004-ben fejeződhet be, a pénzügyi elszámolás pedig csak 2005-ben lesz.

Váltsunk témát: tegnap ön szó szerint azt mondta, hogy a magyar egyetem létrehozása jelen pillanatban nem a Magyar Koalíció Pártjának az agendája, hanem a kormány prioritása. ĺgy van?

Természetesen. Bekerült a kormányprogramba, mégpedig olyan kemény megfogalmazásban, hogy a megbízatási időszak első évében ennek az egyetemnek létre kell jönnie. Ha ezt komolyan akarjuk venni, az erről szóló törvénynek októberben készen kell lennie, a törvénytárban meg kell jelennie...

Dolgoznak a jogszabályon?

A törvény és indoklása lényegében kész, az egyetem létrehozásának projektumán most dolgoznak a szakértők, legkésőbb január végéig ez is elkészül. Javasoltam – és erről még tárgyalások folynak –, hogy februárban a kormány elé terjesztek ezzel kapcsolatban egy anyagot, melynek két része lenne. Az egyik kötelezné az oktatásügyi minisztert, hogy a törvénytervezetet, melyet január végén átadunk neki, juttassa el az akkreditációs bizottsághoz, annak ugyanis a törvény értelmében véleményt kell mondania. Ha a kormány májusban fog foglalkozni a törvénytervezettel, addigra ismerni fogjuk az akkreditációs bizottságnak legalább az előzetes véleményét. Az általam benyújtott anyag másik részében pedig az állna, hogy abból a százmillió koronás összegből, mely a költségvetésből az egyetemre van elkülönítve, legalább 60-70 milliót már 2003-ban Komáromban felhasználhassunk azoknak az ingatlanoknak a megvételére, felújítására, ahol az egyetem 2004-től majd elkezdi működését.

Vagyis tulajdonképpen ki az elő-terjesztő? Ön vagy a szaktárca?

A törvényt az oktatásügyi minisztérium terjeszti majd elő. Én csak a minisztériumot kötelező anyagot nyújtom be. Ha ez februárban megtörténik, akkor a kormány talán májusban foglalkozik a jogszabállyal.

Szakemberekkel már tárgyaltak?

Szakemberek csinálják...

Professzorokra, tanárokra, egyetemi oktatókra gondolok, akik garantálnák az egyes szakokat...

Természetesen tárgyaltunk ilyen szakemberekkel is.

Kikkel? Neveket is elárulna?

Nem lenne helyes, és az egyetemről szóló törvény elfogadásáig, idén októberig nem kellene a nyilvánosság előtt konkrét nevekről beszélni...

De vannak?

Természetesen, és benne lesznek az említett anyagban, és előbb vagy utóbb megjelennek a nyilvánosság előtt is, de nem akarom őket olyan helyzetbe hozni, hogy idő előtt nyomás nehezedjen rájuk bármelyik oldalról. Világos, hogy a tárgyalások nagyon intenzívek, minden kart külön kell akkreditáltatni, ezt úgysem ússzuk meg, sőt 2004 áprilisáig, májusáig legalább két kart jóvá kell hagynia az akkreditációs bizottságnak, ha azt akarjuk, hogy az egyetem 2004 szeptemberétől teljes gőzzel működjön.

Ez reális?

Persze.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?