<p>Balog Zoltán magyar emberierőforrás-miniszter a hét elején Tusványoson arról beszélt, hogy a magyar közösségek és a magyar kormány még nem döntötték el, hogy a határon túli magyarul beszélő cigányok tehertételt vagy erőforrást jelentenek.</p>
Ravasz: Örüljünk a magyarajkú romáknak
Balog miniszter dilemmája azonban a valóságban nem létezik. Ugyan a magyarajkú romák helyzete sok esetben gyengébb, mint nem roma társaiké, számos alkalommal bebizonyosodott már, hogy nélkülük a határon túli magyar közösségek fennmaradása még nehezebb lenne. Gömörben például sok esetben kizárólag a roma diákok miatt lehet fenntartani a magyar iskolákat, magyar cigányok vannak a hagyományőrzők között, és ők azok, akik miatt sok faluban még vannak magyar nyelvi jogok.
Ráadásul: azzal, hogy a magyar cigányok egy jelentős része magyarnak vallja magát, a magyar közösség részévé válnak, és ez nem függ attól, mit gondol erről a budapesti kormány. Ahelyett, hogy polemizálunk, örüljünk, hogy a magyarajkú romák egy jó része szimpátiával áll a magyar közösséghez.
Romaügyi kormánybiztosként mindig odafigyelek arra, hogy Szlovákiában a magyarajkú romák megfelelő támogatást kapjanak az államtól. Arra, hogy óvodák és iskolák épüljenek, hogy munkahelyeket hozzunk létre. Ezek minden dél-szlovákiai ember érdekét jelentik, nem csak a romákét. A PURT civil szervezet munkája, amelynek egyik alapítója vagyok, egyértelműen mutatja: maguk a romák is tenni akarnak azért, hogy jobb életkörülményeket hozzanak létre lakóhelyükön. Ezek azok a dolgok, amelyekről beszélünk kellene, nem pedig felesleges árkokat ásni a világosabb és sötétebb bőrű magyarajkú emberek közé.
Ravasz Ábel,
a Híd alelnöke
romaügyi kormánybiztos
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.