<p>Pontosított követelésekkel álltak ki pénteken a tüntetők elé a Gorilla-ellenes megmozdulások szervezői.</p>
Radičová zavargásoktól tart
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normál táblázat";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}
Kijelentették, bárminemű erőszaktól elhatárolódnak, s egyetlen céljuk, hogy megbüntessék azokat, akik a Gorilla-aktában szerepelnek. Iveta Radičová attól tart, rövidesen komoly zavargásokká fajulhatnak a tüntetések, ha nem sikerül kiszűrni a szélsőséges csoportok képviselőit.
A pénteki pozsonyi tüntetés volt sorozatban a harmadik megmozdulás, mintegy négyezer ember ment ki az Sznf térre. Az emelvényen ismét megjelent Tom Nocholson, a Gorilla-ügy felgöngyölítésén dolgozó újságíró, Michal Hvorecký író, továbbá Zuzana Wienk, a Fair Play Szövetség képviselője. A tervek szerint Fedor Gál szociológus is beszédet mondott volna. Ő korábban hibbantnak nevezte a tüntetők követeléseit, majd mégis úgy vélekedett: „a tereken minden pénteken tisztességes emberek fagyoskodnak azért, hogy távozzanak a tisztességtelenek“. Tegnapra újfent megváltoztatta a véleményét, mégsem állt ki a tömeg elé.
Elutasították Gašparovič ajánlatát
A pozsonyi tüntetés szervezői a héten bejelentették, Iveta Radičová kormányfővel, Ivan Gašparovič államfővel és Pavol Hrušovský házelnökkel is találkozni akarnak. Egyelőre csak a miniszterelnök fogadta őket, csütörtök este.
Gašparovič ugyanaznap volt hajlandó találkozni velük, de a szervezők a javasolt időpontot elfoglaltságukra hivatkozva elvetették. Erről Marek Trubač tájékoztatott tegnap. Az elnöki szóvivő egyben azt is közölte, hogy Gašparovič jövő heti munkaprogramjába nem tudja beiktatni a találkozót. Trubač hangsúlyozta, az államfő a tiltakozók felhívása alapján maga kezdeményezett eszmecserét, éppen ezért érthetetlen, hogy ha ő talált időt, a szervezők miért nem. Mindezek fényében a szóvivő még furcsábbnak tartja, hogy a tiltakozók képviselői kijelentik: szeretnének találkozni az államfővel.
Radičová a találkozón tájékoztatta a szervezőket, milyen korrupcióellenes intézkedéseket fogadott el a kabinet. Aggodalmát fejezte ki, hogy a tüntetések zavargásokba torkollhatnak, mert a megmozdulásokon rendszeresen megjelennek szélsőséges szervezetek képviselői is. „A tömegpszichológiának megvannak a saját szabályai. 1989 novemberében nagyon erős csapat dolgozott azon, hogy az utcákon elkerüljük a zavargásokat. Nem véletlenül találtuk ki a Nyilvánosság az Erőszak Ellen nevet“ - mondta Radičová.
A kormányfő szerint az embereknek nem kellene elhinniük mindent, ami a Gorillában szerepel. A Sme napilapnak adott interjúban elmondta, hogy az akta egy részét teljesen hihetetlennek tartja, de hozzátette, ez csak személyes megérzése. „Nem akarok hinni ennek a leírásnak. Olyan abszurdnak tűnik, hogy szinte hihetetlen“ - válaszolta a kormányfő arra a kérdésre, hogy valóban úgy működik-e a szlovákiai politika, ahogy az az aktában szerepel.
Bugár megkérdőjelezi Lipšic lépéseit
Veszélyes lehet a Gorilla-ellenes tüntetések átpolitizálása úgy, ahogy azt Daniel Lipšic belügyminiszter teszi - jelentette ki tegnap Bugár Béla, a Híd elnöke. „Nagyon jól hangzik, ha a miniszter azt mondja, hogy a rendőrség a tüntetők oldalán áll, viszont a rendőröknek a törvény oldalán kellene állniuk. Védeniük kell a tüntetőket a provokálóktól, de a törvényt is be kell tartaniuk“ - mondta a TASR hírügynökségnek Bugár.
Azt sem tartja kizártnak, hogy a miniszter így próbál a lehető legtöbb jó pontot szerezni magának az előrehozott választások előtt. „Így akarja kihasználni a tisztségét saját pozíciójának a megerősítésére? Nem tudom. De bizonyos dolgok erre utalnak“ - állítja a Híd elnöke.
Malchárek ártatlannak érzi magát
Eddig sem az ügyészség, sem a rendőrség nem hallgatta ki a Gorilla-aktában gyakran emlegetett Jirko Malchárek volt gazdasági minisztert. A Hospodárske noviny gazdasági napilapnak adott interjúban az ANO egykori politikusa elmondta: mivel ártatlannak érzi magát, bízik benne, hogy a hatóságok mielőbb lezárják az ügyet, és sikerül tisztára mosni a nevét.
„Beszélni akarok az ügyet felügyelő speciális ügyésszel, levelet írok a belügyminiszternek, amelyben megkérem, hogy az ügy más összefüggéseit is vegye figyelembe. Például azt, milyen nehézségeket okoz nekem és családomnak az úgynevezett Gorilla-ügy. Ártatlan vagyok“ - mondta Malchárek, azzal, hogy vagyonához törvényes úton jutott hozzá.
Szerinte az akta őt érintő része puszta hazugság. „Ezt azért állítom, mert tudom, hogy azok a dolgok nem történtek meg“ - fűzte hozzá a miniszter.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.