Példás kezdeményezés

November negyedikén tárgyalta Esztergom képviselőtestülete a Szent Miklós Alap az Esztergomi Gyermekekért elnevezésű rendelet-tervezetet.

A kidolgozás alatt álló program elindítását Meggyes Tamás polgármester kezdeményezte, és a következő generációnak kíván vele segítséget nyújtani felsőfokú tanulmányaikhoz, az önálló életkezdéshez.

A koncepció lényege pénzügyi alap létrehozása, melybe minden Esztergomban születő és a városban nevelkedő gyermek után születésekor félmillió forintot tesz letétbe az önkormányzat. A letét minden évben ötven-ötvenezer forinttal bővül, az így képződött összeget az esztergomi szülők középfokú végzettségű, illetve szakmai képesítést szerzett gyermekei huszonegyedik életévük betöltése után felvehetik. A jövő év elejétől születő esztergomi nemzedék tagjai a körülbelül két–két és félmillió forinttal olyan támogatáshoz jutnak, mely nagyban megkönynyítheti pályakezdésüket, növeli a város népességmegtartó erejét, valamint a munkahelyteremtéshez, az elhelyezkedéshez való képzettség megszerzésére ösztönöz. A program a 2050-ig terjedő időszak prognózisát tartalmazza, mely szerint a jelenlegi 200 fős születési szám 250 főre emelkedhet. Az önkormányzat jövőre százmillió forintot fordít az induló alap létrehozására.

Először 2026-ban fizetik ki a pénzt a 2005-ben született esztergomiaknak az ekkorra már hatmilliárd forinttá növekedett öszszegből. A fiatalok életkezdésének megkönnyítésére szánt öszszeg értékállóságát biztosítja a 21 évre lekötött összeg hozama, mely a mindenkori inflációhoz képest magasabb kamattal fog futni. A tervek szerint az érintettekkel kétoldali kötelezettségvállalási szerződést kötnek. Ha a szerződésben foglaltak nem teljesülnek – például csak az általános iskolát végzi el a gyermek –, a számára felhalmozott pénz visszakerül az alapba. A roma gyermekek tekintetében a szellemi színvonal emelkedésére lehet számítani, hiszen az elemi iskolák befejezése után őket is továbbtanulásra ösztönzi majd a segítség lehetősége. A polgármester elmondta, hogy természetesen a fogyatékkal élő gyermekekre is gondoltak, akikkel más formában, személyre szabott szerződéseket kötnek majd az egyenlő esélyek megteremtése érdekében.

Meggyes Tamás a tájékoztatón kifejtette, hogy az iskolázottság kedvező irányú változása magával hozza a szolgáltatások magasabb szintű ellátását, ezzel együtt a város jövedelemtermelő képessége is megnövekszik. A szellemi színvonal emelkedésével az itt lakók kulturális igényei is megváltoznak, a város értékeivel és a környezettel való jobb gazdálkodás mindannyiunk számára kedvezőbb feltételeket jelent.

A polgármester indítványozására létrejött Szent Miklós Alap Magyarországon egyedülálló, sem külföldön, sem más magyar városban nincs példa hasonló kezdeményezésre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?