Művészet, mind híd címmel több szempontból is rendhagyó kiállítás nyílt meg június 24-én a vármúzeum rondellájában.
A kiállított képek tulajdonosa Dr. Fritz Hellersberg orvos, magángyűjtő, aki nem kisebb nevek alkotásait gyűjtötte egybe, mint Kassák Lajos, Bortnyik Sándor vagy az 1983-ban elhunyt Pap Gyula.
Páratlan gyűjtemény a múzeum rondellájában
A kiállított képek tulajdonosa Dr. Fritz Hellersberg orvos, magángyűjtő, aki nem kisebb nevek alkotásait gyűjtötte egybe, mint Kassák Lajos, Bortnyik Sándor vagy az 1983-ban elhunyt Pap Gyula. További érdekesség, hogy képeinek anyagát olyan jelszó égisze alatt osztotta meg Magyarországgal, mely az európai összetartozást nemcsak szavakban, hanem konkrétumokkal is kifejezi.
A gyűjteményt már több magyar városban – pl. Orosházán, Egerben, Sárospatakon és Szombathelyen – is bemutatták, mindenhol osztatlan sikerrel. Olyan alkotók képeit mutatják be, akik nem csak a képzőművészetükkel írták bele nevüket a magyar kultúra nagykönyvébe. Kassák Lajos képein színek és formák adják a mű egységét, az absztrakt ábrázolásmóddal fejezi ki összetett alkotói látásmódját. Bortnyik Sándor politikai témájú művei nem mentesek a fanyar iróniától, színnel és a képeken megjelenített egy-egy mondattal mindent elmesélnek az 1910-es évekről. Romantikus képein elnagyoltan, mégis kecsesen adja tudtunkra a mondanivalót. Pap Gyula szénrajzai, metszetei és festményei sokrétű, átfogó világszemléletről árulkodnak. Ha akarja, megejtőnek lát egy-egy női profilt, de képes gyermeki daccal is ábrázolni.
A kiállítás megnyitóján részt vett maga a gyűjtő is, melyet Jónás Zsigmond, a galéria vezetője nyitott meg a kiállítás-sorozat szervezőjének, Christine Leiberknechtnek Horváth Béla múzeumigazgatóhoz intézett levelével. Az alábbi nemes gondolatokkal teli idézet ebből a levélből származik: „A képek tulajdonképpen nagykövetek. Ha csak egyetlen helyen vernének tábort, vagy csak néhány helyen válnának láthatóvá, küldetésük csupán arra vagy azokra a helyekre korlátozódna. A képek, melyeket önök is megcsodálhatnak, zarándokképek. Kommunikációs eszközök, így nem szükségeltetik egyik nyelvről a másikra fordítás, amely érzelmeket vált ki és közvetít. Ez a kiállítás a hídverést szolgálja, s biztos vagyok benne, hogy Esztergom az a hely, ahol jóindulatúan felkarolják ezt a szellemi hídverést”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.