Öt éve az Európai Unióban

Pozsony |

<p>Szlovákia öt évvel ezelőtt, 2004. május 1-jén vált az Európai Unió tagjává. Azóta fokozatosan további korlátok dőltek le, 2007-ben tagjai lettünk a schengeni övezetnek, idén januárban pedig az eurózónának.</p>

A lakosság hasznosnak tartja a tagságot, ezt bizonyítja az a tavalyi felmérés is, mely szerint az ország lakosságának 62%-aegyetért azzal, hogy Szlovákia belépett az unióba.

A csatlakozási folyamat már 1993-ban elkezdődött, Szlovákia akkor írta alá a társult tagságról szóló megállapodást. A belépésünket Vladimír Mečiar kormányfő 1995-ben kérte hivatalosan. A csatlakozási folyamat azonban 1998 őszéig döcögve folyt, az uniónak ugyanis sok kifogása volt a Mečiar-kormánnyal szemben. Az ország több nemzetközi figyelmeztetést is kapott, majd 1997-ben jött a hidegzuhany: kimaradtunk a csatlakozásra váró országok első csoportjából, akikkel az unió intenzívebb tárgyalásokat folytatott a belépésről. Egy csoportba kerültünk Bulgáriával és Romániával, amelyek csak 2007-ben csatlakoztak EU-hoz.

A változást az 1998-as kormányváltás jelentette. A választások eredményét, melyből egyértelmű volt, hogy a HZDS nem tud kormányt alakítani, az unió is üdvözölte. A csatlakozási tárgyalások azonban csak 1999 őszén kezdődtek, amikor Szlovákia bejelentette, hogy hajlandó leállítani a Jaslovské Bohunice-i atomerőmű két, az unió és elsősorban Ausztria által veszélyesnek tartott blokkját. Két év múlva Szlovákia már Csehországgal azonos szinten tartott a tárgyalásokban, pedig nyugati szomszédunk két évvel korábban vágott neki a csatlakozási folyamatnak. A 2004-es belépést végül a 2002-es választások eredménye tette lehetővé, amikor újra a Mečiar elleni blokk tudott kormányt alakítani.

2004-es csatlakozásunkra azonban árnyékot vetett, hogy a legtöbb régi uniós tagállam átmeneti korlátozásokat léptetett életbe, melyek elsősorban a munkaerő-áramlást akadályozták. Ezeket fokozatosan oldották fel, de Ausztria és Németország máig életben tartja ezek enyhített változatait. Az elmúlt években azonban közel 200 ezer ember dolgozott valamelyik uniós államban, elsősorban Csehországban, NagyBritanniában, Írországban és Magyarországon. Ez a lehetőség is hozzájárult ahhoz, hogy a munkanélküliség 8-9%-ra esett vissza. Az ország gazdasági fejlődése 2007-ben érte el a csúcsot, amikor a növekedés 10% feletti volt. Ugyancsak 2007-ben csatlakoztunk a schengeni övezethez, vagyis a határok gyakorlatilag megszűntek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?