Nőhet a külföldön dolgozók fizetése

Nőhet a külföldön dolgozók fizetése
Strasbourg |

A helyiekkel azonos bért és egyenlő munkafeltételeket kell biztosítaniuk a munkaadóknak az ideiglenes kiküldetésben dolgozó munkatársaiknak. Kivételt képeznek azonban a kamionsofőrök, pontosabban a közúti szállításban dolgozók.

 

Nem fizethetnek majd kevesebbet a hazai cégek azoknak a munkatársaiknak, akik külföldi kiküldetésben dolgoznak. Így például ha egy szlovákiai építőipari cég külföldön dolgoztat hazai alkalmazottakat, például egy bécsi építkezésen, akkor ugyanolyan bért kell fizetnie számukra, mint amit az osztrák cég fizet saját osztrák alkalmazottainak. Az erről szóló rendeletet tegnap fogadta el az Európai Parlament. A jogszabályra még az Európai Unió miniszteri tanácsának, vagyis a tagállamok szociális ügyi minisztereinek is rá kell bólintaniuk, majd a tagországoknak két évük lesz arra, hogy ezt az uniós szabályozást beillesszék a helyi törvényekbe.

A jogszabály mintegy 90 ezer szlovákiai munkavállalót érint, ugyanis az uniós statisztikák szerint ennyien dolgoznak külföldön, de hazai cég alkalmazásában. „A döntés a 2014 és 2019 közötti parlamenti ciklus kulcsfontosságú vívmánya. Egy szociálisan érzékenyebb Európa felé mutat, ahol igazságosabb a verseny a vállalatok között, és jobban érvényesülnek a munkavállalók jogai” – indokolta a szabályozást Elisabeth Morin-Chartier (EPP, Franciaország), a parlament jelentéstevője. A szabályozást 456 szavazattal, 147 ellenszavazat és 49 tartózkodás mellett fogadták el, a jobbára egységes frakciók is megosztottak voltak. A szlovákiai EP-képviselők szinte egységesen elutasították a szabályozást. Nagy József (EPP/Híd) szerint például az intézkedés káros lehet a hazai kisvállalkozóknak, pedig az előterjesztő Elisabeth Morin-Chartier-vel egy frakcióban ül. „Nem lesz könnyű más tagországok szabályozását és kollektív szerződéseit figyelemmel követniük” – magyarázta Nagy. Richard Sulík (ECR/SaS) szerint a hazai vállalkozók elveszítik versenyelőnyüket az uniós piacon.

 

A szlovákiai cégeknek tehát francia bért kell majd fizetniük, ha alkalmazottjuk Franciaországban dolgozik. Ez komoly költségnövekedést jelenthet egyes hazai cégeknek, például az építőiparban az adott országban meglévő kollektív szerződéseket is be kell majd tartaniuk. A szabályozás elsősorban a nyugat-európai cégeknek kedvez.

A szlovákiai EP-képviselők többsége ellenezte a szabályzat elfogadását, éppen a várható versenyelőny elvesztése miatt. Peter Serina, az Szlovákiai Vállalkozók Szövetségének (PAS) alelnöke szerint azonban a hazai vállalkozók egy része már felkészült a szabályozásra. „Várható volt a szabályozás elfogadása, nem lehet egységesen azt mondani, hogy mindenki elveszti az előnyét – magyarázta lapunknak Serina. – Akik csak az olcsóbb munkaerőre építették a vállalkozási tervet, azok veszíteni fognak. De az egyre nagyobb munkaerőhiány miatt egyébként is nőttek a bérek, már szinte segédmunkást sem lehet találni.”

A szabályozás alól egyelőre kivételt kapnak a fuvarozó cégek, a rájuk vonatkozó szabályokon jelenleg dolgozik az Európai Bizottság. Amíg ez el nem készül, addig a jelenleg is érvényes előírások maradnak érvényben.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?