<p>Ismét a fővárosban lopták el tavaly a legtöbb autót, keleten volt a legtöbb megerőszakolás. Ez derül ki a 2012-es bűnözési statisztikákból. A rendőrség viszont nem készít országos bűnözési térképet, így a polgárok csak nehezen tudják kideríteni, mennyire biztonságos környéken élnek.</p>
Nincs bűnözési térképünk
Ha valaki pontosan utána szeretne nézni, milyen bűncselekmények történtek a városában vagy az utcáján, nem fog sikerrel járni. Bár a rendőrség rendelkezésére állnak ezek az adatok, az utcákra vagy községekre lebontott statisztikát nem teszi közzé. A szomszédos országokban, például Magyarországon vagy Csehországban már léteznek úgynevezett bűnözési térképek. Ezek olyan elektronikus térképek, melyeken pontosan, utcára lebontva megnézhetik, az elmúlt egy évben vagy konkrét hónapban milyen bűncselekményekről érkezett jelentés a rendőrségre.
A hatóságok Szlovákiában rendszerint csak átlagos bűnözési statisztikát tesznek közzé, megyei bontásban. A fővárosi adatokat kerületekre is lebontják, de még ezekből az adatokból sem derül ki, hogy például melyik utcáról lopták el a legtöbb autót, vagy melyik lakótelepen történt a legtöbb rablás, s mikor.
Már nemegyszer voltak kísérletek a bűnözési térkép összeállítására az országban, a projekt megvalósítása viszont különböző okokból mindig elmaradt.
A belügyminisztérium beismerte, hogy a térkép összeállításához szükséges adatok megvannak, az Országos Rendőr-főkapitányság pedig állítja, idén végre ezen a téren is előrelépés történhet. A bűnözési térkép első, kezdetleges változatának beindítását idén év végére tervezik.
További részletek az Új Szó hétfői nyomtatott kiadásában!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.