Ötven nap múlva választunk. Ismét nagy a tét, ám nem mindegy, ki milyen eszközökkel jut hatalomhoz. Fontos tehát, hogy minden párt megtartsa a játékszabályokat, legyen fair play. Erről beszélgettünk Zuzana Wienkkel, a Fair Play polgári társulás koordinátorával.
Nem kioktatás, figyelmeztetés
Mindenkit megszólítottunk. A HZDS bővebb tájékoztatást kért és kapott is, ám a párt képviselői azóta sem jelentkeztek. Az SNS egyáltalán nem reagált. Lajos P. János felvételeÖn szerint nem nevetséges, hogy a forradalom után tizenhárom évvel meg kell magyaráznunk a politikai pártoknak, hogyan kell etikusan viselkedni a választások előtt és alatt?
Nem tudom megítélni, nevetséges-e. Amikor kezdtük összeállítani az etikai kódexet, sehol a világon nem találtunk alapanyagot. Hasonló kódexek léteznek ugyan, de csak a teljesen új demokráciákban, ahol nem lehet biztosra venni, hogy az összes politikai párt szabadon választható. Úgy látszik, az egész világon erősebb a közvélemény, ez határozza meg egy politikus számára, mi az etikus és mi nem. Másrészt a politikusok máshol jobban figyelembe veszik a közvéleményt. Ráadásul ebben az országban már mindenkinek elege van a politikából. Ezen a hozzáálláson akartunk változtatni. Olyan kerekasztalt szeretnénk létrehozni, ahol a legfőbb téma lenne az etika, pontosabban az, hogyan kellene a politikusoknak a választási kampány során etikusan viselkedniük. Ennek sikere azonban nem tőlünk, hanem a közvéleménytől függ. Mi csak kezdeményezünk. Ugyanakkor nyomást akarunk gyakorolni a politikusokra, hogy kínáljanak már végre mást is, mint eddig. Azt gondoljuk, hogy a választópolgár bizalmát csak akkor nyerhetik vissza, ha tudnak újat is mutatni. A bizalom magától nem jön vissza, csak ha van iránta kereslet. Ezt a keresletet akartuk mi kialakítani. Elkészítettük az etikai kódexet, az aláíró pártok legitimizálták, azaz számukra elfogadható etikai minimumnak fogják fel.
Volt olyan párt, amely kimondottan ellenezte a kódexet?
Megkerestük a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalmat és a Szlovák Nemzeti Pártot is. Egyáltalán nem reagáltak a kezdeményezésünkre.
Miért nem?
Erről őket kell megkérdezni. Mi mindenkit megszólítottunk. A HZDS bővebb tájékoztatást kért és kapott is, ám a párt képviselői azóta sem jelentkeztek. Az SNS egyáltalán nem reagált. Az aláíró pártok egy másik tervünket is elfogadták: bizottságot állítunk majd fel, amely nem azt fogja megítélni, mennyire viselkedtek etikusan vagy etikátlanul a választásokon, hanem azt, hogy megtartották-e azokat a játékszabályokat, amelyeket ők maguk önként elfogadtak. Két teljesen különböző dologról van itt szó. Megmagyarázom: nem akartuk, hogy ez a kódex csupán egy papírdarab legyen, hogy a pártok egy szép alkalommal aláírják és aztán ne tartsák meg. A szóban forgó bizottság nem azt dönti majd el, mi etikus, ezt a közvéleményre kell bízni. Csupán arra akarunk majd figyelmeztetni, hogy a pártok átlépték az önként vállalt határokat.
Lesznek valamilyen szankciók?
Az etika nem törvény. Nincs kényszerítő ereje. Hogy meghatározzuk, mi az etikus, nem segít megvizsgálni sem ügyész, sem rendőr, a szankciók érvényesítésére nem is lenne bíró. Ilyen mechanizmus sehol a világon nem létezik. Van viszont más lehetőségünk: a párbeszéd és a közvélemény nyomása. Feltételezzük, hogy a pártok nem térhetnek ki a párbeszéd elől, amely az említett bizottság ítéletei után kezdődik majd. Azt is mondhatnám, hogy ez az egyetlen fegyverünk. Nem állítom, hogy ez az egyedül jó vagy helyes kódex. Csupán terv. Szívesen veszünk ezért bármilyen hozzászólást, mert akkor lesz lehetőségünk olyan kódexet összeállítani, amelyben a szlovákiai közvélemény még hangsúlyozottabban helyet kap majd. Külföldön ez a folyamat is eltérő: ott a tömörülések maguk állítanak össze maguk számára etikai kódexet, és mindenki ellenőrizheti, ki hogyan tartja meg. Ez a hozzáállás egyelőre Szlovákiában elképzelhetetlen.
Mikor valósulhat meg ez nálunk?
Elképzelni sem tudom. Talán öt vagy tíz év múlva a politikusok majd előállnak az ötlettel, hogy szeretnének etikai kódexet és ennek a megtartását felügyelő tanácsot. Ez Szlovákiában még nem reális. Eddig még senki nem jelentkezett ezzel a gondolattal.
Mit terveznek a választások után?
Az etikai kódexen kívül még a pártok pénzügyeire is figyelünk. Leginkább ezzel szeretnénk majd a közeljövőben foglalkozni. És nemcsak a választási kampány alatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.