A pozsonyi rakparton tiltakozó termelők (Bartalos Éva felvétele)
Nem hiszünk a miniszternek – mondja az egyik legnagyobb csallóközi termesztő
A héten több napon át a fővárosban tiltakoztak a gazdák. Nagy László az ország egyik legnagyobb sárgarépa-termesztője, az elért eredményekről, a kormány tagjainak reakciójáról kérdeztük.
Miért jöttek Pozsonyba tiltakozni a csallóközi magyar gazdák is?
A jogainkért állunk ki. Használni szeretnénk azokat a földeket, amelyek a tulajdonunkban vannak és amelyeket bérlünk. Szeretnénk, ha mielőbb sor kerülne a földrendezésre, és addig a jelenlegi pótföldek státusza megmaradna.
A csallóközi gazdákat érték olyan igazságtalanságok, mint amilyenekről a kelet-szlovákiaiak beszámoltak?
Nem. Egyelőre, hála Istennek, nem.
A magyar gazdák többsége tehát a közelmúltban elfogadott földtörvény ellen tiltakozik. Mi a gond ezzel az új szabályozással?
Az, hogy megszünteti a pótföldek létjogosultságát. Azáltal, hogy a pótföldek elveszítik az érvényességüket, és ezáltal a használati jog is megszűnik. Annak ellenére, hogy földtulajdonosok vagyunk, a földünkhöz nem tudunk hozzájutni. A 90-es években bevezetett pótföldeknek köszönhetően tudtunk földhöz jutni. A harmadik ok pedig, amiért itt tiltakozunk, az a kezdő gazdákat érinti, akik nem kapnak földet a Szlovák Földalaptól.
Mit válaszolnak Gabriela Matečná agrárminiszter állítására, mely szerint fölöslegesen aggódnak, az új szabályozás miatt nem veszítik el a földjeiket, be tudják jegyeztetni és új helyen kapnak majd parcellát, amelyen továbbra is gazdálkodnak?
Azt, hogy nem hiszünk neki.
Tudták, hogy milyen szabályzást készít elő a minisztérium? Hozzászóltak a módosításokhoz?
Nem. A jogszabályt tavaly ősszel hagyták jóvá, év végén szereztünk tudomást arról, hogy márciusig jelezni kell a telkekkel kapcsolatos igényeket a földhivatalban. Az agrárkamara sem szólította meg a gazdákat a jogszabály előkészítésekor, pedig ők tudtak róla. Ez a törvény nem a kisgazdák érdekeit védi, hanem a nagygazdákét.
A Hídnak államtitkára van a mezőgazdasági tárcánál, neki vázolták a törvénnyel kapcsolatos kifogásaikat?
Megkerestük az államtitkárt, többször találkoztunk, de kitérő válaszokat kaptunk. A miniszter asszony kijelentette, hogy az első lépés a párbeszéd. Kérdem én, hogyan folytassunk párbeszédet, ha nem fogadnak, ha elzárkóznak tőlünk? A minap elmentünk a minisztérium elé, de számos kifogással állt elő, ahelyett, hogy egy kis alázattal elénk állt volna. Ennyire félt tőlünk? Mi nem vagyunk vademberek, senkit nem akarunk bántani.
Peter Pellegrini kormányfő kijelentette, nem fogadja a tüntetőket, két hét múlva akar találkozni a gazdákkal Kelet-Szlovákiában. Gabriela Matečnánál sem jártak sikerrel, és a kerekasztal egyeztetésen csak az ellenzék képviseltette magát. Hogyan vélekedik a kormánypártok hozzáállásáról?
A kormánypártok nem fogadták el a meghívást, ködösítenek és diszkriminálnak bennünket. A kormányfőhöz csak annyit jegyeznék meg, hogy nagyapám azt mondta, az az igazán szegény ember, aki még ígérni sem tud. A kormányfő megígérte, hogy majd elmegy Kelet-Szlovákiába, de mennyivel egyszerűbb lenne idejönni a pozsonyi Tyrš rakpartra a gazdákhoz. Ez éppen akkora szegénység, mint Matečnáé.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.