<p>A külföldön munkát vállalókra komoly veszélyt jelent az emberkereskedelem, aki elővigyázatlan, könnyen az újkori rabszolgaság áldozatává válhat – figyelmeztet Marián Mesároš, az Emberi Jogok Szlovák Nemzeti Központja (SNSĽP) igazgatója.</p>
Ne váljon rabszolgává!
Pozsony |
Mesároš elmondta, a kényszermunka és az emberkereskedelem az egész Európai Unióban téma. „Az emberek a nagy bevétel reményében gyakran úgy vállalnak munkát külföldön, hogy nem néznek alaposan utána a munkaadónak, és nem gondolnak a saját védelmükre” – tette hozzá. Az SNSĽP szerint érdemes több helyről is információt szerezni az adott cégről, fórumokról tájékozódni, korábbi munkavállalókkal beszélgetni. Aki külföldön vállal munkát, egyezzen meg hozzátartozóival, családtagjaival a rendszeres tájékoztatásban, de ne csak a hozzátartozók telefonszámát írja fel, hanem azokét az intézményekét is, akik probléma esetén a segítségére lehetnek, a rendőrségét, a nagykövetségét. Fontos, hogy az iratokat mindig tartsuk magunknál, és a hatóságokon kívül ne adjuk át senkinek. Ha az iratokat elveszik vagy ellopják, azonnal értesíteni kell a nagykövetséget és a rendőrséget. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) adatai szerint 2002 és 2011 között 20,9 millió ember vált kényszermunka áldozatává. Az USA kormányának Trafficking in Persons (TIP) jelentése szerint 2013-ban legkevesebb 45 ezer ember lett az újkori rabszolgaság áldozatává, ebből 10 000 Európában. Szlovákiai civil szervezetek szerint a külföldi rabszolgamunka leggyakoribb szlovákiai áldozatai a fiatal, 18-35 év közötti, szegregált telepekről származó romák.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.