Nappal is menedéket ad a hajléktalanszálló

Komárom. Noha a törvény csak éjszakai menedékhely kialakítására kötelezi a településeket, Komáromban napközben sem zárják be a szállást a hajléktalanok előtt.

A városban 1996-tól működő hajléktalanszálló 40 személyt képes befogadni. Dubány Katalin, a városi hivatal szociális osztályának vezetője szerint a kapacitás elegendő, hiszen helyhiány miatt még nem kellett senkit visszautasítaniuk. „A lakóknak havi 500 koronát kellene fizetniük, ezért a pénzért biztosítjuk a víz- és villanyszolgáltatást, a fűtést és a havi egyszeri ágyneműcserét. Indokolt esetben ezt az összeget a város el is engedheti. Sokan ugyanis úgy kerülnek hozzánk, hogy még személyazonossági igazolványuk sincs, és nem kapnak semmiféle szociális segélyt, támogatást. Ezért, miután első lépésként fedelet biztosítottunk számukra, segítséget nyújtunk az ügyintézésben is.” – mondta Dubány Katalin. Az embereket gyakran a válás, az alkohol juttatja az utcára, de az egyszerű, tudatlan, főleg idősebb személyeket félrevezető, lakáshiénáknak nevezett egyének miatt is többen elveszítették már otthonukat. Nem kapnak viszont helyet a hajléktalanszállóban azok a személyek, akik, miután kedvezményesen hozzájutottak városi lakásukhoz, jó haszonnal túladtak rajta és – pénzüket felélve – az utcára kerültek. „Nem szeretnénk precedenst teremteni azzal, hogy őket is befogadjuk, hiszen ezek a személyek önhibájukból kerültek nehéz helyzetbe” – mondta Dubány Katalin. A hajléktalanszállón egy hónapig tartózkodhatnak a lakók, ezt az időszakot azonban 3-6 hónapra meg lehet hosszabbítani. Van, akinek ezalatt megoldódik a problémája, másokat sikerül szociális otthonban elhelyezni, de sokan bizony kisebb-nagyobb megszakításokkal már évek óta a hajléktalanszálló lakói. Az elmúlt néhány év során két-három esetben fordult elő, hogy a rászoruló nem akarta igénybe venni ez a segítséget. „Volt, aki kijelentette, hogy inkább megfagy az utcán, de akkor sem költözik a szállóba” – idézte fel az osztályvezető. Arra is volt már példa, hogy súlyosan beteg lakójuk elhalálozott, és a városnak saját költségén kellett eltemetni, mert semmilyen hozzátartozója nem volt az illetőnek. Kifőzdét egyébként nem működtet a város, esetenként étkezési jegyekkel segíti a rászorulókat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?