Nagyobb a pazarlás Európában

Pozsony/Brüsszel |

<p>Annak ellenére, hogy az Európai Unióban emberek milliói élnek szegénységben, az élelmiszerekkel egyáltalán nem bánunk takarékosan. Az uniós tagországokban évente 89 millió tonna élelmiszert dobnak ki a szemétbe, ami egy személyre átszámítva 179 kilogrammnyi élelmiszert jelent. Eközben csaknem 80 millió ember a szegénységi küszöb alatt tengődik.</p>

A pazarlás mértéke Európában már most is katasztrofálisnak nevezhető, semmi jóra nem számíthatunk azonban az elkövetkező években sem. 2020-ig további 40 százalékkal nőhet a hulladékba került élelmiszer, vagyis hat év múlva már nagyjából 126 millió tonna élelem kerülhet a kukákba. Pedig egyéb helyen is igencsak jól jönne, hiszen az Unió országaiban mind jobban emelkedik a szegénységi küszöb alatt élők, sőt a különböző humanitárius segélyekre szorulók száma. Az Európai Parlament emiatt határozottan elrendelte: meg kell fékezni a pocsékolást, és 2025-re a jelenleginek a felére kell csökkenteni a kidobott élelem mennyiségét.

Felelőtlen háztartások

A legutóbbi felmérések szerint az uniós tagországokban legnagyobb mértékben – az esetek 42 százalékában – a háztartásokból kerül az élelem a kukákba. Ezt az ipar követi a sorban, 39 százalékkal. Az országos közétkeztetésben is jelentős mértékű a pazarlás a maga 14 százalékával, míg a kereskedelemben ez 5 százalék. Csekély vigasz, hogy a világ többi országában még az európainál is rosszabb a helyzet. A felmérések szerint egy év alatt földünkön 1 milliárd tonnára tehető az élelmiszer-hulladék, s az ilyen könyörtelen pazarlásból eredő gazdasági kár értéke túllépi a 350 milliárd eurót. Jelenleg a világ élelmiszer-termelésének a harmada végzi a kukában. Minderre az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete (FAO) mutatott rá egy nemrég közreadott jelentésében.

Pocsékolás Szlovákiában

Szlovákiában nem készült statisztikai felmérés az élelmiszerekkel kapcsolatos pazarlásról. A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) szerint azonban ez alacsonyabb az uniós szintnél. „A komolyabb élelmiszer-pocsékolás az unió legfejlettebb országait érinti. Ott ugyanis a lakosok nagyobb mennyiségű árut vásárolnak. A túlméretezett mennyiség pedig ahhoz vezet, hogy a megvásárolt élelmiszer a kukába kerül” – vallja Stanislav Nemec, az agrárkamara szóvivője. A stuttgarti vízgazdálkodási intézet felmérése szerint például Németországban a háztartások a pazarláson 61 százalékkal vesznek részt, 6670 tonna kidobott élelemmel.

Az SPPK szerint a szlovákiai élelmiszer-pazarlás 20 százalékosra tehető, vagyis a megvásárolt élelem ötöde a szemétben köt ki. Konkrét mutatók azonban nincsenek, így lényegében csak becslésekre lehet támaszkodni. Az SPPK is keresi a megoldást arra, hogyan lehetne javítani a jelenlegi helyzeten. „A felvilágosítást már az iskolában el kell kezdeni. A diákoknak el kell magyarázni az élelmiszerekkel való észszerű bánásmód fontosságát, rámutatva, hogy míg egyrészt rengeteg élelem kerül a szemétbe, másrészt ott a szegénységi küszöb alatt élők nagy tömege” – mondta Nemec.

Susla Béla

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?