<p>Szlovákiában az építőipari cégek is egyre nehezebben találnak szakképzett munkaerőt – derül ki a Trexima piackutató és tanácsadó társaság legújabb elemzéséből, amelyben többek között arra keresték a választ, hogy az építőiparban az elkövetkező években mely szakmák iránt lesz a legnagyobb kereslet.</p>
Munkaerőhiány az építőiparban is
A Trexima felmérése szerint a munkáltatók az elkövetkező időszakban évente nagyjából 43 ezer új munkahelyet hoznak létre a középiskolai végzettséggel rendelkezők számára, miközben a végzős diákok száma alig haladja meg a 30 ezret. „A cégek épp ezért akut munkaerőhiánnyal nézhetnek szembe, amit külföldi vendégmunkások behozatalával vagy az állástalanok felvételével orvosolhatnak” – állítja Ivan Láska, a Trexima elemzője. A piackutató és tanácsadó társaság most közzétett előrejelzése szerint azonban a cégek az állástalanok foglalkoztatásával már nem sokat nyerhetnek. A felük ugyanis hosszabb ideje nem dolgozik, a munkáltatóknak így csak gondjaik lesznek velük: többségüket be kell tanítani, a termelékenységük pedig később is elmarad az átlagostól.
Nincs ez másként az építőiparban sem. Az építőipari ágazatok növekvő jelentőségét Szlovákiában a bruttó hazai termékről (GDP) és foglalkoztatásról szóló adatok is alátámasztják. Az ESA (nemzeti számlák európai rendszere) módszertan alapján az építőipari termelés volumene tavaly megközelítette az 5,5 milliárd eurót, ami a GDP 6,79%-a. Az ágazatban foglalkoztatottak száma meghaladta a 157 ezret, ez az összes szlovákiai alkalmazott 6,82%-a. Az idei első negyedévben az építőiparban az átlagos órabér 5,62 euró volt, 2,37 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
A gazdasági válság 2008-as kirobbanását követően ugyan jelentősen csökkent az építőipari alkalmazottak száma, azonban már tavaly beindult a növekedés. „A szakmunkások iránti fokozott kereslet idén és az elkövetkező években is folytatódik. Évente 4000–4500 új dolgozóra lesz szükség. Nagyjából a háromnegyedük esetében megkövetelik a középiskolai végzettséget, miközben a munkapiacon ebben az ágazatban legfeljebb 2 ezer végzős diákkal számolhatnak, a cégeknek így gondjaik lesznek a munkaerő-toborzással” – vallja Láska. A Trexima szerint az építőiparban az elkövetkező években a kőművesek, építésztechnikusok, ácsok és asztalosok iránt lesz a legnagyobb érdeklődés. Csak az elkövetkező öt évben 4 ezer új állást hoznak létre ezekben a szakmákban. Megnő az érdeklődés azonban a segédmunkások iránt is.
Külön kategóriának számítanak az építőiparban dolgozó teherautó- és kamionvezetők, akik az ágazatban munkát találók 6 százalékát teszik ki. Ezzel a második legnépesebb csoportnak számítanak, a 8 százalékos részarányban képviselt kőművesek után. A legnagyobb probléma, hogy a sofőrök átlagéletkora 48 év, így egyre többen vonulnak nyugdíjba. „Csak az elkövetkező öt évben nagyjából 2 ezer új sofőrre lesz szükség az ágazatban” – teszi hozzá Láska.
Regionális szempontból az ország nyugati megyéiben lesz a legnagyobb hiány az építőipari alkalmazottakból. Pozsony és Nagyszombat megyében 2021-ig 1500-zal kevesebb új alkalmazott jelenik majd meg a munkapiacon, mint amennyire az ágazatnak szüksége lenne. Nyitra megyében ennél is rosszabb a helyzet, ott 2 ezer dolgozó hiányzik majd. Kassa, Zsolna és Besztercebánya megyében ezzel szemben több lesz a végzős diák, mint amennyire szükség lenne, a nyugat-szlovákiai cégek így kénytelenek lesznek őket átcsábítani. „Ehhez azonban a hivataloknak is hozzá kell járulniuk, különféle támogatásokkal elősegítve a munkaerő mobilitását” – mondta a Trexima elemzője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.