<p>A második forduló előtt az elemzők valószínűnek tartották, hogy a magyarlakta vidéken nem nő a szavazókedv. Nem ez történt, mindenütt többen mentek el voksolni, mint két hete. Pedig sem magyar jelölt, sem magyar témák, sem magyarokkal való riogatás nem volt.</p>
Most sem a magyar szavazatok döntöttek
Dél-Szlovákiában jellemzően nőni szokott a két forduló között a szavazókedv, így a mostani helyzet csak a szabályt erősíti. Öt évvel ezelőtt pl. a délnyugat-szlovákiai járásokban átlag alatti volt az első fordulós részvételi arány, ám a második fordulóban az országos átlag fölé nőtt. Sőt, a Dunaszerdahelyi járásban volt a legmagasabb (64,7%). Most is jelentősen nőtt a részvétel a második körben, ám csak a Szenci járásban haladta meg az országos átlagot. Délen Andrej Kiska tarolt, ha nagyobb lett volna a részvétel, jócskán 60 százalék feletti aránnyal nyert volna.
Az elnökválasztást – a masszív támogatás ellenére – ezúttal sem a magyarok döntötték el. Ahhoz, hogy a magyar szavazók alkossák a mérleg nyelvét, kevesebb mint 200–250 ezresnek kell lennie a különbségnek az első két jelölt között (most több mint 400 ezer volt). Több mint száz dél-szlovákiai településen 90 százalék feletti arányban nyert Kiska. A legnagyobb támogatást (98,93%) a komáromi járásbeli Vágfüzesen kapta. Egyébként nem volt olyan település Szlovákiában, ahol az összes szavazatot a jelöltek egyike söpörte volna be.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.