VERES ISTVÁNPozsony. Megoszlanak a vélemények arról, mennyire számít szigorításnak, hogy idén már az írásbeli érettségi valamelyik részét kötelezően sikeresen kell megírniuk a diákoknak. Eddig is fel kellett készülni – mondják az igazgatók.
Módosult az érettségi: éreznek is változást, meg nem is
VERES ISTVÁN
Pozsony. Megoszlanak a vélemények arról, mennyire számít szigorításnak, hogy idén már az írásbeli érettségi valamelyik részét kötelezően sikeresen kell megírniuk a diákoknak. Eddig is fel kellett készülni – mondják az igazgatók. Az sem egyértelmű, tükrözi-e a teszt a diák valódi tudását.
Tavaly akkor is leérettségiztek a negyedikesek, ha elbukták a tesztet és a fogalmazást is, de „kivágták” magukat a szóbelin. Az idei, éppen zajló írásbeli érettségiken viszont már vagy a tesztet, vagy a fogalmazást sikeresen meg kell írnia a diáknak, legalább minimális pontszámot kell szereznie, különben nem mehet szóbelizni.
Lényeges, de vannak nagyobb gondok is
Ez egyértelmű szigorítás, véli Petrezsél Zsuzsanna, az ipolysági gimnázium igazgatója. „A tesztnél és a fogalmazásnál is előfordulhat, hogy nem ugrik be a tanulónak a kívánt rész, és nem jön össze az egész úgy, ahogy kell” – mondta lapunk kérdésére. Hozzátette, nem tartja bagatell feladatnak a fogalmazást sem, mivel eddig is voltak olyan tapasztalataik, hogy nem jött össze a diáknak a minimális 25 százalék, hiába járnak pontok a szép külalakért is.
Az említett szigorítás nem nagy változás, véli Molnár László. A füleki gimnázium igazgatója egyetért azzal a felvetéssel, hogy a legigazságosabb az lenne, ha a tesztet és a fogalmazást is meg kellene írniuk a diákoknak egy megadott minimális pontszámra. „De az érettségi rendszernek jelenleg ez a legkisebb baja” – teszi hozzá. Szerinte nagyobb baj, hogy eltörölték a kétszintű érettségit, ami főleg a külföldre jelentkezőknek hátrány, mert alapszintűként ismerik el. Azt is problémának tartja, hogy a gimnáziumi és szakközépiskolás érettségi megszerzése közt nagy különbség van a követelményekben, a bizonyítvány súlya viszont a munkapiacon egyforma.
Mit tükröz a teszt?
Egyesek szerint hiba, hogy a tesztek szerint is rangsorolják az iskolákat, ugyanis ha a diákok a fogalmazást jól megírják, nincs, ami arra kényszerítse őket, hogy a tesztre is komolyan készüljenek. Petrezsél Zsuzsanna úgy véli, nem mérvadó az a rangsor, amely a teszteredmények alapján rangsorolja a középiskolákat. „Egy ilyen teszt megírásánál sok minden közrejátszik, ezért nem biztos, hogy a gyerekek tudását tükrözi az eredmény” – állítja az ipolysági gimnázium igazgatója. Gondnak tartja, hogy a gyerekek egymást követő napokon írják az írásbeli érettségit – ez szerinte megterhelő. Hozzáteszi, annak ellenére, hogy az érettségihez eddig a diáknak nem volt szüksége a jó írásbeli eredményekre, náluk korábban csak elvétve buktak el diákok a tesztíráson. „Szlovákból és angolból már előfordult, magyarból még soha” – árulta el.
A tesztekre korábban is készültek a diákok, úgyhogy az idei változás nem okozhat nagy zavart, véli Molnár László. A füleki igazgató leszögezi, náluk és azokban az iskolákban, ahova vizsgáztatni járnak, eddig is komolyan vették a teszteket. „Valamennyire ez is reális képet mutat” – véli a tesztek alapján készülő rangsorról.
Az írásbeli érettségik kedden kezdődtek a szlovák nyelvvel, szerdán az idegen nyelvek, tegnapelőtt a matematika volt soron. A magyar és ukrán írásbeliket az időjárás miatt hétfőre halasztották.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.