<p>Az állampolgár a hivatali ügyintézéskor nem köteles a formanyomtatványon feltüntetni a nemzetiséget, az űrlapok többségén mégis szerepel a nemzetiségre vonatkozó rubrika. Több olvasónk is felpanaszolta, hogy a munkahivatalban is kérik a nemzetiség feltüntetését. Ezt a rubrikát nem kötelező kitölteni.</p>
Miért firtatják a munkanélküli nemzetiségét?
Ugyanakkor nem sérti az adatvédelmi törvényt, hogy a nemzetiségre vonatkozó kérdés szerepel a nyomtatványon. „A törvény szerint csak olyan adatot kérdezhet a hivatal, amely az ügyintézés szempontjából feltétlenül szükséges. Ha egy adat nem lényeges a munkahivatali nyilvántartás szempontjából, akkor azt az ügyfélnek nem kell feltüntetnie” – nyilatkozta lapunknak Veszelei Gyula, az Adatvédelmi Hivatal elnöke.
„A törvény meghatározza, hogy egy adott célra milyen adatokat lehet kérni, de ilyen eseteket speciális törvények szabályoznak. Vagyis kérhetik a nemzetiséget, de csak ha törvénnyel alátámasztva megmagyarázzák, miért kérik. Nem gondolom, hogy egy munkahivatalban fontos tudni az ügyfél nemzetiségét” – folytatta Veszelei.
„Viszont le kell szögezni, hogy az adatvédelmi törvény alapján a nemzetiség nem tartozik azok közé a dolgok közé, melyekre nem szabad rákérdezni, feldolgozni. Nem szabad rákérdezni az etnikai hovatartozásra, az egészségi állapotra, a vallási, politikai irányultságra, a szexuális orientációra. A nemzetiség nem tartozik ide, de ha nem akarjuk, nem kell feltüntetni. Ha a hivatal mégis ragaszkodik hozzá, meg kell magyaráznia, milyen törvény alapján” – magyarázta az Adatvédelmi Hivatal elnöke. „Nemcsak a munkahivatalban, sok más hivatalban is olyan nyomtatványok vannak, amelyeken szerepel a nemzetisége. Én személy szerint egy rendőrségi ügyintézésnél találkoztam ilyennel, de nem tüntettem fel a nemzetiséget” – mondta Veszelei.
Balódi László, a dunaszerdahelyi munkahivatal foglalkoztatáspolitkai osztályának igazgatója lapunknak megerősítette, a központilag kiadott nyomtatványokon valóban szerepel a nemzetiségre vonatkozó rubrika, de nem kötelező kitölteni. „Ez önkéntes adat, ha az ügyfél akarja, kitölti, ha nem, nem” – mondta az igazgató.
Szerettük volna megtudni, egyáltalán miért szerepel a munkahivatal nyomtatványain a nemzetiségre vonatkozó mező. Peter Zeman, a Központi Munka-, Szociális-, és Családügyi Hivatal szóvivőhelyettese tegnap nem tudott válaszolni erre. Arra a kérdésünkre, adhat-e visszaélésekre alkalmat a nemzetiség feltüntetése, s nem tekinthető-e diszkriminatívnak, azt felelte, nem. „Ha egy munkaadónak ajánljuk a nálunk nyilvántartott személyt, sose tüntetjük fel a nemzetiségét, erről szó sem esik” – állítja Zeman.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.