Mi történt Malina Hedvig ügyével az elmúlt évben

2006. augusztus 25.
Malina Hedvig rémülten, véres blúzban támolygott be reggel nyolc óra előtt a Nyitrai Konstantin Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának épületébe, ahol magyarból kellett volna államvizsgáznia.

2006. augusztus 25.

Vajon kiderül az igazság?Malina Hedvig rémülten, véres blúzban támolygott be reggel nyolc óra előtt a Nyitrai Konstantin Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának épületébe, ahol magyarból kellett volna államvizsgáznia. A felsővámosi lány – saját elmondása szerint – épp az egyetem felé tartott és magyarul beszélt valakivel, amikor két kopaszra borotvált férfi megtámadta. Hátulról megfogták, és ütlegelni, rugdosni kezdték. Mindkét füléből kitépték a fülbevalóját, elvették a táskáját, a mobiltelefonját, lehúzták róla a zakóját, levettették a harisnyáját a fehér blúza hátára golyóstollal szlovákul azt írták: „Magyarok a Dunán túlra! Halál a parazitákra!” Vagy tizenöt perces verés után eszméletlenül otthagyták a híd alatt, ahonnan a lány sokkos állapotban jutott el a magyar tanszékig. A rendőrség azonnal nyomozást indított az ügyben, Nyitrán több tucat rendőr kereste az elkövetőket.

2006. augusztus 26.

Gyurcsány Ferenc rendkívüli sajtótájékoztatóján közölte: azt várja a szlovák kormányfőtől, hogy határolódjon el a magyarellenes megnyilvánulásoktól. Robert Fico csak annyit reagált a magyar miniszterelnök kijelentéseire: ami Nyitrán történt, bárhol a világon előfordulhatott volna, nem kell felfújni az ügyet.

2006. szeptember 5.

Magyarország és Szlovákia külügyminiszterei, Göncz Kinga és Ján Kubiš Pozsonyban találkoztak. A csaknem egy órás, zárt ajtók mögött tartott megbeszélés után kijelentették: dialógussal és nem egymás vádaskodásával akarják megoldani a problémákat.

2006. szeptember 7.

A magyarellenes incidensek kivizsgálását, felelőseik megbüntetését ígérte az EU és a NATO központi szerveinél tett látogatásán Robert Fico miniszterelnök. Ugyanakkor kizárta, hogy az esetek kapcsolatban lennének a szélsőséges Szlovák Nemzeti Párt (SNS) kormánytagságával.

2006. szeptember 9.

Malina Hedviget szombaton reggel azzal az indokkal vitték be hazulról a nyitrai rendőrségre, hogy valószínűleg megvannak a támadói, csak azonosítania kell őket. Ott több mint hatórás kihallgatásnak vetették alá, és arra akarták kényszeríteni, hogy vallja be: az egész támadást csak kitalálta.

2006. szeptember 11.

A rendőrség megszüntette a nyomozást a Malina Hedviget ért támadás ügyében, mivel az indoklás szerint az eset meg sem történt.

2006. szeptember 12.

Robert Kaliňák belügyminiszter az újságírók előtt bejelentette: a rendőrség nem nyomoz tovább, mivel a lány kitalálta a támadást. A hivatalos verzió szerint Hedviget nem verték meg, csak az orra vére eredt el, azt kente szét az arcán és a blúzán. Az MKP képviselői még aznap megkérdőjelezték a belügyminisztérium állítását.

2006. szeptember 13.

Malina Hedvig jogi képviseletét Gál Gábor ügyvéd, az MKP parlamenti képviselője vállalta. A lány először lépett kamerák elé, nyíltan beszélt a támadásról. Továbbra is azt állította, hogy két személy megverte, a rendőrséget pedig azzal vádolta, hogy nyomást gyakoroltak rá.

2006. szeptember 14.

Gál Gábor bejelentette: közös megállapodás után úgy döntött, nem lesz tovább Malina Hedvig ügyvédje. Hedvig új jogi képviselője a közismert pöstyéni ügyvéd, Roman Kvasnica lett.2006. szeptember 19.

Malina Hedvig panaszt nyújtott be a Nyitrai Járási Ügyészségre a rendőrségi vizsgálat megszüntetése ellen.

2006.október 18.

Az ügyészség indoklás nélkül utasította el Hedvig panaszát.

2006. november 10.

Az ügyészségtől a nyitrai rendőrség kapta meg a Malina Hedvig elleni lakossági feljelentést. A névtelen feljelentést, amelyben Hedviget nemzetiségi ellentétek szításával, a szlovák állam elleni hangulatkeltéssel és hamis vallomástétellel gyanúsították, még október elején adták fel.

2006. november 30.

Hamis vallomástétel és hamis eskü miatt bűnvádi eljárást indított a Nyitrai Járási Rendőr-főkapitányság nyomozója. A lány ellen egyelőre nem emeltek vádat.

2006. december 15.

Malina Hedvig több mint százoldalas beadványt nyújtott be az alkotmánybíróságra, amelyben emberi jogainak megsértése miatt emelt panaszt.

2007. február 6.

A Hedvig ellen hamis tanúzás ügyében folytatott vizsgálat vezetésével új nyomozót bíztak meg Nyitrán. Fél évvel a történtek után kihallgatta a rendőrség Hedvig kilenc évfolyamtársát, akik 2006. augusztus 25-én látták őt véresen, mezítláb bevánszorogni a magyar tanszékre.

2007. május 14.

Hamis vallomástétel és hamis eskü miatt vádat emeltek Malina Hedvig ellen.

2007. május 17.

Ismét nemzetközi porondra került Malina Hedvig ügye. Németh Zsolt, a Fidesz-Magyar Polgári Párt parlamenti képviselője, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke koncepciós pernek nevezi a nyitrai diáklány elleni eljárást. Csatlakozik hozzá Szabó Vilmos, a külügyi bizottság Magyar Szocialista Párt (MSZP) által delegált alelnöke is.

2007. május 21.

Malina Hedvig ügyvédje, Roman Kvasnica panaszt nyújtott be a Nyitrai Járási Ügyészségre a vádemelési határozat ellen. A beadványban elsősorban azt kifogásolta, hogy a lányt több esetben is törvénytelenül hallgatták ki és a jegyzőkönyvbe nem pontosan az került amit mondott. Bauer Edit, az MKP európai parlamenti képviselője felszólalásban ismertette a Malina Hedvig-ügy részleteit.

2007. május 22.

Roman Kvasnica tiltakozást nyújtott be a nyitrai járási és kerületi ügyészek elfogultságának vélelme miatt. Panasszal fordult a Nyitrai Járási Rendőrkapitányság bűnügyi részlegének igazgatójához is, hogy vizsgálja felül beosztottjai elfogultságát védencével szemben.

2007. május 24.

Kihallgatásra idézték be Malina Hedviget, ám a lány nem volt hajlandó a nyitrai rendőrségen vallomást tenni. Aznap hallgatták volna ki azt a férfit is, aki októberben feljelentette Malina Hedviget a hatóság félrevezetésének gyanúja miatt, de mint kiderült, a harmincöt éves fiatalember május 4-én öngyilkos lett.

2007. május 25.

Kiderült, két feljelentője is volt Hedvignek. Az első feljelentést, amelyet a nyitrai ügyészségen is „jogi szempontból kvalifikáltnak” minősítettek, október 6-án adta fel Peter Korček, Peter Gabura (KDH) parlamenti képviselő egyik asszisztense. A képviselő először azt nyilatkozza, a feljelentés miatt kirúgja Kočeket, egy nappal később már azt állította: asszisztenseknek is vannak polgári jogaik, így nem kifogásolható a feljelentés. Gabura azt sem hozná összefüggésbe az üggyel, hogy asszisztensei között található a főügyész felesége, Zuzana Trnková is.

2007. június 1.

Az alkotmánybíróság elutasította Malina Hedvig beadványát, mert mielőtt ehhez a testülethez fordult volna a védőügyvéd, nem járta végig az összes, Szlovákiában elérhető igazságszolgáltatási szintet. A panasz ezek után a Nyitrai Járási Ügyészségre került.

2007. június 5.

A Malina Hedvig-ügyön dolgozó tizenöt nyitrai rendőr és nyomozó, valamint a jegyzőkönyvvezető levélben válaszolt Roman Kvasnica tiltakozására, és mindannyian azt írták, nem érzik magukat elfogultnak.

2007. június 19.

A sajtónak nyilatkozott egy nyitrai férfi, aki azt állítja, ismeri Hedvig egyik támadóját. A fiatalember, akit megvádol, a megtévesztésig hasonlít arra a fantomképre, amely Hedvig elmondása alapján készült a tettesekről.

2007. júnis 21.

A nyitrai rendőrségre meghallgatásra idézték be a Hedvig mellett tanúskodó Zdeno K.-t, akit tanúként azóta sem hallgattak ki. Az általa felismert Robert B.-t szintén meghallgatták, de Hedviggel nem szembesítették, a rendőrség szerint bombabiztos az alibije.

2007. július 2.

A főügyész alaptalannak találta a nyitrai ügyészek elfogultságával kapcsolatban felmerült gyanút, és úgy döntött, Malina Hedvig ügye továbbra is Nyitrán marad.

2007. július 24.

Ján Packa országos rendőrfőkapitány egy interjúban azt mondta, nem kizárt, hogy Malina Hedviget valóban megverték, csak nem úgy, ahogy a lány mondta.

2007. július 31.

A Nyitrai Járási Ügyészég szóvivője, Jaroslav Maček a sajtóban felveti a Hedviggel való vádalku, vagy a hamis tanúzás miatti eljárás feltételes megszüntetésének lehetőségét, ha a lány beismerő vallomást tesz. A lány ügyvédje ezt azonnal elutasította.

2007. augusztus 1.

Kiderült, hogy a főügyészségen ugyanaz az ügyész, Róbert Vlachovský felügyeli a Malina Hedvig ügyet, aki 1996-ban pozsonyi kerületi ügyészként elrendelte az ifjabb Michal Kováč elrablásával gyanúsított SIS-ügynökök szabadon bocsátását.

2007. augusztus 7.

Roman Kvasnica újabb panaszt nyújtott be a nyitrai ügyészek ellen, mert félrevezetően tájékoztatták a nyilvánosságot arról, miért nem adják ki neki védence 2006. szeptember 9-i kihallgatásán készült videofelvételt.

2007. augusztus 8.

A Nyitrai Járási Ügyészség elutasította Hedvig panaszát, amelyben az ellene hamis tanúzás miatt emelt vád ellen tiltakozott. Az indoklás szerint semmilyen tényeket nem tudott felsorakoztatni amelyek cáfolnák, hogy hazudott.

2007. augusztus 21.

Jozef Šátek, a Korrupcióellenes Hivatal volt igazgatója a Malina Hedvig ügyben hivatali jogkörükkel való visszaélés miatt feljelentette a kormányfőt, a belügyminisztert, az országos rendőrfőkapitányt és az ügyet vizsgáló nyomozót.

2007. augusztus 23.

Robert Fico egy sajtótájékoztatón kijelentette: ha bebizonyosodik, hogy Šátek alaptalanul vádolta meg őt, akkor ezért viselnie kell a büntetőjogi felelősséget. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?