<p>Egy új jogszabály szerint, ahhoz, hogy jogosítványt szerezzünk, kötelező elsősegélynyújtási tanfolyamot is elvégezni, amely vizsgával zárul. Az újítás bírálói azonban úgy vélik, a képzés nem más, mint puszta pénzbeszedés, ugyanis nyolc óra nem elég az elsősegélynyújtás elsajátítására. A tanfolyamot kötelezővé tevő rendeletet az egészségügyi minisztérium dolgozta ki, januárban lépett életbe. A minimálisan nyolcórás képzés ára hatszáz koronánál kezdődik.</p>
Mennyit ér az életmentő-gyorstalpaló?
Egy új jogszabály szerint, ahhoz, hogy jogosítványt szerezzünk, kötelező elsősegélynyújtási tanfolyamot is elvégezni, amely vizsgával zárul. Az újítás bírálói azonban úgy vélik, a képzés nem más, mint puszta pénzbeszedés, ugyanis nyolc óra nem elég az elsősegélynyújtás elsajátítására. A tanfolyamot kötelezővé tevő rendeletet az egészségügyi minisztérium dolgozta ki, januárban lépett életbe. A minimálisan nyolcórás képzés ára hatszáz koronánál kezdődik, felsőfokú egészségügyi végzettséggel rendelkező személy tarthatja, legtöbbször a Szlovák Vöröskereszt munkatársai. Általában a minimális óraszámú, tehát csupán nyolcórás kurzusokat tartják meg, a résztvevők szerint megpróbálnak belesűríteni minden lényeges információt. Kérdéses az effektivitás, ugyanis a délelőtti és kora délutáni információdömping után vizsga vár a hallgatókra. Általában húsz tesztkérdésre kell válaszolni, legalább 90%-os eredményességgel. A gyakorlati vizsga legtöbbször újraélesztés és mesterséges lélegeztetés bemutatása egy bábun.
Az általunk megkérdezett hallgatók eltérő véleménnyel vannak a tanfolyam hasznáról. Segítene, ha nem rögtön lenne az írásbeli. Többen azt mondták, akik első alkalommal ismerkednek a segítségnyújtással, az oktató segítsége vagy súgás nélkül nem tudnák megírni a teszteket. Tehát sokszor a vizsgáztató segít a hallgatóknak.
A rendelet szerint a tanfolyam után tizennégy napon belül kell letenni a vizsgát, de általában rögtön a képzés után sort kerítenek rá. Ez megengedett, de nem biztos, hogy hasznos. Mária Mišovičová, a Vöröskereszt sajtóosztályának munkatársa lapunknak elmondta, hogy a hallgató kérheti, hogy ne a tanfolyam napján legyen a vizsga. „Nem jellemző azonban, hogy más napon szeretnék megírni a tesztet“ - mondta Mišovičová. Erről a lehetőségről általában nem is tudnak a hallgatók. A Szlovák Vöröskereszt számos munkatársa szerint a nyolcórás iskolázás nem elég az életmentés szabályainak alapos elsajátításához. „Talán csak annyira elég ez az idő, hogy elgondolkozzanak, a vezetésnek olykor része a baleset is, és kötelességünk segítséget hívni.“ (jéem)
További részletek nyomtatott kiadásunkban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.