Az ipar az egyik olyan ágazat, ahol a legnagyobb mértékben nőnek a fizetések.
Mely ágazatokban nőnek a bérek a leggyorsabban?
A szlovákiai alkalmazottak jelenleg átlagosan csaknem 10%-kal keresnek többet, mint tavaly ilyenkor, a bérnövekedés üteme pedig lassan kezdi lekörözni az inflációt. A fizetések azonban nem minden szakma esetében emelkednek egyformán. Kik keresnek a legjobban?
„A havi nominális átlagbér idén augusztusban mind a tíz általunk megfigyelt ágazatban nőtt, hétben az éves növekedés üteme pedig már kétszámjegyű volt. A leglátványosabb, több mint 17 százalékos éves bérnövekedést az éttermek és szállodák esetében regisztráltuk, ennek ellenére még mindig ez az az ágazat, ahol a legalacsonyabb, egész pontosan 726 euró a bruttó átlagbér” – mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője a legfrissebb felmérésükre hivatkozva. A bérek a nagykereskedelemben és az építőiparban éves szinten több mint 12%-kal, az előbbiben 1432, az utóbbiban 1035 euróra emelkedtek. A kiskereskedelemben (1093 euró) több mint 11%-kal nőttek a keresetek. A gépjármű-értékesítés esetében a bérek több mint 10%-kal 1370 euróra, a szállítás és raktározás esetében pedig 1307 euróra emelkedtek.
Nőnek a reálbérek
A fizetések növekedési üteme Morháčová szerint augusztusban szinte valamennyi vizsgált ágazatban meghaladta az infláció ütemét. A legjelentősebb, csaknem 8%-os reálbér-növekedést a vendéglátóiparban mérték, ez a nagykereskedelemben és az építőiparban is meghaladta a 3%-ot, míg a szálláshely-szolgáltatásban 0,1%, a kiskereskedelemben pedig 2,4% körül mozgott. Csak az IT-ágazatban csökkentek a reálkeresetek, egész pontosan 1,7%-kal.
Martin Malo, a Grafton Slovakia munkaerő-közvetítő ügynökség igazgatója úgy véli, hogy hamarosan tovább javulhat a helyzet.
„Ha megnézzük a jelenlegi számokat, a tendencia elég egyértelmű: az infláció üteme folyamatosan csökken, ezzel szemben a bérnövekedés folytatódik. A szlovák gazdaságban egy alkalmazott átlagos nominális havi bére az idei első negyedévben 9,5%-kal, a második negyedévben 9,9%-kal emelkedett. Ez azt jelzi, hogy a bérnövekedés már elegendő az infláció fedezésére, így a reálbéreink is elkezdtek emelkedni”
– mutat rá a Grafton Slovakia igazgatója.
Látványos különbségek
A béremelkedés üteme szempontjából az egyes ágazatok és régiók között azonban látványos eltérések vannak. A Grafton nyolc kulcsfontosságú ágazatban több száz munkahely fizetéseit vette górcső alá. „Ha a béremelkedés ütemét vizsgáljuk, elmondhatjuk, hogy az egyik legjobban fizető informatikai ágazatban volt a legkisebb a növekedés, ahol sok pozícióban a bérek a tavalyi szinten maradtak. Ez volt a helyzet például az IT-menedzserek, a hálózatbiztonsági mérnökök vagy a fejlesztők esetében, különösen Nyitra és Besztercebánya, de Kassa és Eperjes megyében is” – mondta Malo. Szerinte az IT-szektor meglepő adatai részben a tengerentúli multinacionális vállalatoknál történt nagyarányú elbocsátásokkal magyarázhatók. Bár Szlovákiát ez közvetlenül nem érintette, a munkaadók kezdenek komolyan elgondolkodni azon, hogy hol van az IT-ágazatban a bérek felső határa. „Az ebben az ágazatban dolgozók lassan beleütköznek a bérplafonba, függetlenül attól, hogy milyen munkatapasztalattal rendelkeznek. Az IT-szektorban a bérnövekedés lényegében megállt, és a közeljövőben sem valószínű a fizetések látványos növekedése” – jósolja Malo.
Ezzel szemben az ipar volt az egyik olyan ágazat, ahol a legnagyobb mértékben nőttek a bérek.
„Ráadásul az ipar sajátossága, hogy a fizetések egyenletes ütemben nőttek. Míg 2021-ben ebben az ágazatban is inkább csak egyéni béremeléseket regisztráltunk, a mostani felmérésünk azt mutatja, hogy ez az elmúlt évben megváltozott. A vállalatok tudatában vannak annak, hogy már nem elég csak a legjobbaknak emelni a fizetését. Fontos, hogy a szakszervezetekkel egy általános béremelésről állapodjanak meg”
– magyarázza Malo.
Lassú kiegyenlítődés
A legtöbb ágazatban a bérek százalékos arányban gyorsabban emelkednek azokban a munkakörökben, amelyekben hagyományosan a legalacsonyabbak a keresetek. Ennek köszönhetően fokozatosan csökken a különböző képzettséget igénylő munkakörök közötti bérszakadék.
„Ez a tendencia például a logisztikára volt jellemző. Néhány évvel ezelőtt még viszonylag nagy volt a szakadék például egy árufeltöltő – amelynél nincs szükség különleges képesítésre – és egy targoncavezető bére között. Az elmúlt évben azonban az árufeltöltők fizetése viszonylag gyorsabban nőtt, ami fokozatosan csökkenti a szakadékot”
– magyarázza a Grafton szakértője.
A bérnövekedést befolyásoló másik tényező, hogy egy vállalat milyennek látja az adott pozíció előnyeit. Az adminisztráció például a legtöbb vállalat számára nem alaptevékenység. Ez egy kiegészítő szolgáltatás, ezért nem tekinthető magas hozzáadott értékű munkának, épp ezért nem is fizetik meg jól. Ráadásul az adminisztratív állásokat gyakran olyan diplomások töltik be, akiknek ez az első munkahelyük, és ahol egy-két évig bírják ki. A vállalatok ezért igyekeznek pénzt megtakarítani az adminisztráción, többek között az automatizálásba és a digitalizációba való beruházással, vagy a pozíciók összevonásával.
Ezzel szemben nagyobb a nyomás a bérek növekedésére azokban a pozíciókban, amelyek esetében munkaerőhiány van. „A regisztrált munkanélküliségi ráta Szlovákiában tavaly 5,9% volt, Nyitra, Nagyszombat és Pozsony megyében pedig a 4%-ot sem érte el. Ez egyrészt pozitív hír, másrészt a cégek emiatt egyre nehezebben találnak megfelelő jelölteket. Ezért, ha ma vonzóvá akarják tenni a felkínált állást, többet kell fizetniük, mint korábban. Különösen igaz ez az iparra, amelyben kritikus a munkaerőhiány” – teszi hozzá Malo.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.