Meghívót Szlovákia is kaphat

November 21-én kezdődik Prágában a kétnapos NATO-csúcs, amelyen az észak-atlanti katonai szövetség bővítéséről és további stratégiájáról döntenek. Erről a világeseményről Alexander Vondra cseh kormánybiztost kérdeztük.

A cseh légvédelem sem a legkorszerűbb, ezért van szükség amerikai segítségreSomogyi Tibor felvételeA jövő heti prágai NATO-csúcscsal kapcsolatban a média példátlan biztonsági előkészületekről, várható veszélyekről, a prágaiak életét megkeserítő útakadályokról, ellenérzésekről ír. Václav Havel államfő már bírálta is a sajtót, amely szerinte csak szenzációkat keres, és megfeledkezik az esemény jelentőségéről. Valóban?

A legtöbb cseh és külföldi lap hetekig tényleg csak azzal volt tele, hogy mennyi tüntető érkezik, mekkora terrorveszély fenyegeti fővárosunkat, s milyen példátlan biztonsági intézkedésekre készülünk, amelyeknek a következtében néhány napra Prága valóságos katonai erődítmény lesz. Most már kiegyensúlyozattabbak a cikkek. Egyre többet olvashatunk a csúcstalálkozó várható döntéseiről.

Azért az nyilván nem véletlen, hogy a véleményformáló újságok is bő terjedelemben írnak a biztonsági intézkedésekről.

Az Egyesült Államokat ért tavalyi terrortámadás, a Bali szigetén és a világ más tájain bekövetkezett véres merényletek után fel kell készülnünk hasonló galád cselekedetekre. Még akkor is, ha a titkosszolgálatok nem tudnak ilyen tervekről. Globalizációellenes tüntetők viszont az elmúlt szombati firenzei tüntetések után már hozzánk készülődnek. Várhatóan itt lesznek az olasz Ya Basta radikális csoport tagjai és mások is. Tizenkétezer rendőr, háromezer katona, több ezer polgári ruhás rendőr és ügynök lesz szolgálatban, a belvárosi házak tetején pedig hetvenkét órán át mesterlövészek teljesítenek szolgálatot. Minden várható veszélyre alaposan felkészültünk.

Prága légterét elsősorban amerikaiak védik majd. Vajon ez a döntés nem jelenti a cseh légierő lebecsülését?

Negyvenhat állam-, valamint kormányfő, több ezer más magas rangú vendég érkezik a NATO-csúcsra. Minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk és meg is teszünk a biztonságukért, Prága megóvásáért is. Ezért tartjuk fontosnak, hogy a prágai parlamentben elfogadott törvény alapján, már most péntektől november végéig kétszázötven tengerentúli katona és tizenöt amerikai katonai vadászgép tartózkodhat Csehországban. A NATO-csúcs idején nappal hat, éjjel legalább két F–16-os vadászgép cirkál majd fővárosunk fölött, továbbá egy tankergép és az AWACS megfigyelőrendszerrel felszerelt Boeing. A vadászgépek külföldről szállnak fel, de szükség esetén a čáslavi katonai repülőtér is fogadni tudja őket. Parancsnokuk amerikai lesz, de a cseh védelmi miniszter engedélye nélkül nem lesznek bevethetők. Remélem, erre nem kerül sor , és minden lényeges zavaró esemény nélkül zajlik majd le a találkozó.

A sajtó már eldöntött ténynek tartja, hogy hét ország, köztük Szlovákia is meghívást kap az észak-atlanti katonai szövetségbe. Ez már végleges döntés?

Ilyen döntés csak Prágában születik, de tény, hogy Szlovákia, Szlovénia, Románia, Bulgária és a három balti ország a legesélyesebb a meghívásra. Ugyanakkor látni kell azt is, hogy ezzel a döntéssel nem fejeződik be, csupán megkezdődik a NATO további bővítése. Következik a hosszadalmas ratifikációs folyamat, a technikai jellegű feladatok egyeztetése, s mindeközben szüntelenül ellenőrzik majd, hogy az új tagok képesek-e teljesíteni a katonai szövetség feltételeit.

Az utóbbi időben sok bírálat éri a három, nemrég felvett új NATO-tagot, főleg Magyarországot és Csehországot. Ezek a vélemények nem hátráltatják a bővítési folyamatot?

Nem, viszont minden bizonnyal szigorítják a belépés feltételeit. Ugyanis az új tagokkal gyarapodott NATO csak erősebb lehet, semmiképpen sem gyengébb.

Miként értékeli azokat az amerikai cikkeket, amelyek a magyar hadsereg jelenlegi állapotát bírálják?

Nem az én tisztem ezt megítélni. A magyar illetékesek feladata kiszűrni a kritika igazságtartalmát. Hadd említsem meg, hogy a cseh légvédelem sem a legkorszerűbb, ezért is van szükség a már említett amerikai segítségre. Tény az is, hogy a cseh, a magyar és a lengyel hadseregben alapvető reformokra lesz szükség. Anyagi lehetőségeink függvényében, ám mielőbb korszerűen felszerelt, profi katonaságot kell megszerveznünk.

Korszerű vadászgépek vásárlása is része ennek a folyamatnak. Vajon a cseh, a magyar és a lengyel illetékesek nem dönthetnének közösen ugyanolyan típusú katonai repülők vásárlásáról? Ebben az esetben nyilván nagyon sok pénzt megtakarítottak volna.

Elvben ez jó megoldás lehetne. Azonban mindhárom országban szuverén nemzeti ügynek tartják ezt a döntést. A magyarok pedig már határoztak is. ĺgy aztán a közös vásárlás lehetősége megszűnt.

Prágában nemcsak az új tagokról, hanem a NATO további stratégiájáról, esetleg új katonai filozófiájáról is döntenek. Milyen elvek alapján?

Gyökeresen megváltozott a világ. Ma már nem a két világhatalom összecsapása jelent veszélyt, hanem a terrorizmus is. Az is beláthatatlan következményekkel járhat, ha a tömegpusztító fegyverek terroristák és más illetéktelen kezébe kerülnének. Ezeknek a fenyegetettségeknek az elhárítására kell gyors reagálású, a lehető legkorszerűbben felszerelt és kiképzett nemzetközi haderőt szervezni, amely rövid idő alatt bárhol a világon bevethető. Ilyen hadsereg megszervezése az egyik fő téma lesz Prágában.

Ahova állítólag Lukasenko is készül, de a cseh kormány vonakodik neki megadni a beutazási vízumot. Igazak ezek a hírek?

Alekszandr Lukasenko fehérorosz államfő nem a NATO-csúcsra jönne, hiszen ott semmi helye, hanem ezzel a tanácskozással egy időben megtartandó Európai Partnerségi Tanács-értekezleten szeretne részt venni. A demokratikus világ diktátornak tartja Lukasenkót, mert hazájában lábbal tiporja az alapvető emberi jogokat. Ezenkívül olyan személyes biztonsági védelmet kért a cseh hatóságoktól, amelyet teljesen indokolatlannak tartunk. A Špidla-kabinet komolyan mérlegeli, hogy nem ad neki vízumot, ám megpróbálja tapintatosan megoldani az ügyet. Diplomáciai úton javasolta a fehérorosz elnöknek, hogy álljon el a szándékától, és ne utazzon Prágába. Választ még nem kaptunk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?