A legtöbb cukor az édesített üdítőitalokkal kerül a szervezetbe
Megadóztatott édes élet
Drágulhatnak a cukrozott üdítőitalok és más, egészségtelen termékek, ha Szlovákia is különadót vet kirájuk, hogy csökkentse a fogyasztásukat.
Régóta tudjuk, hogy a túlzott cukorfogyasztás káros, a Pénzpolitikai Intézet (IFP) szerint friss elemzése szerint emiatt rendkívüli költségei vannak a közegészségügyi rendszernek, ezért különadót kell bevezetni a cukrozott üdítőkre. A pénzügyminisztérium egyelőre nem tervezi ilyen adó bevezetését, de foglalkozik az intézet elemzésével.
Az IFP igazgatója, Martin Smatana elmondta, egy felnőtt évente közel 50 kiló cukrot fogyaszt el, javarészt cukros üdítőitalok formájában. Ezért egyre gyakoribb az elhízás, ami több mint 200 betegség kiváltó oka lehet. A túlzott cukorfogyasztás végső soron jelentős kiadásokat okoz az egészségügyi rendszernek, a források 2–7%-át költik az elhízás okozta betegségek kezelésére. Ez 90–245 millió euró közötti összegnek felel meg évente. Ha ehhez hozzászámoljuk a szövődményként kialakuló betegségeket, akár évi 700 millió euróról beszélhetünk, magyarázta Peter Harvan, az intézet munkatársa.
Az egyik megoldás az üdítőitalok különadója, amit például Nagy-Britanniában és Magyarországon bevezettek. Magyarországon „csipszadóként” került a köztudatba, mivel nem csak a cukrozott, hanem más, egészségtelen termékekre is vonatkozik.
Szlovákiában a különadóból befolyó pénzt az elhízás megelőzésére fordítanák, de a pénzügy még nem döntött a bevezetéséről. Egyelőre további elemzést készíttet a túlzott cukorfogyasztás és az ezzel járó kiadások mérséklésének vizsgálására, és azt az IFP is hangsúlyozza, hogy egy ilyen új adó bevezetését társadalmi vitának kell megelőznie. (ú, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.