A Helyi Védelmi Bizottság augusztus 12-i sajtótájékoztatóján Meggyes Tamás polgármester, dr. Pozsonyi László környezetgazdálkodási mérnök és Knapp János Pál alpolgármester újabb „adalékokkal” szolgáltak az Onyx Kft. szenynyezése ügyében.
Még semmi sem tiszta az esztergomi ivóvíz körül
Knapp János Pál beszámolója szerint az ÁNTSz intézkedései ellentmondásosak. Az esztergomi Dialízis Központ a szennyezéskor azonnal felfüggesztette működé-sét, a betegeket budapesti kórházakhoz irányította. Major Lajos, a központ igazgatójának levele szerint leghamarabb augusztus 18-án térhetnek vissza az esztergomi állomásra. Ugyanakkor az ÁNTSz augusztus 8-án kijelentette, a víz tiszta és iható.
Meggyes Tamás a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy augusztus 11-én Kökény Mihály hathatós intézkedései nyomán megkapták az ÁNTSz mérési jegyzőkönyveit. A mérési adatok alapján összesen 265 tonna szennyeződés hagyta el az Onyx Kft. területét. Ebből 125 tonna halogén oldószer, ami önmagában is rákkeltő.
Kökény Mihály esztergomi látogatásakor a polgármester engedélyéhez folyamodott, hogy a város ivóvízhálózatával rácsatlakozhasson a Zsigmondi kútra. Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszterhez is ugyanezzel a kéréssel fordult. Bár a Zsigmondi kút vizének ÁNTSz-minősítése az önkormányzat rendelkezésére áll, a vízművek nem járul hozzá, hogy a tulajdonában levő vízhálózat vezetékeit rákössék a kútra.
Meggyes Tamás elmondta, hogy egy augusztus 12-i fénykép tanúsága szerint a szennyezés helyén még mindig szórják a perlitet a vízbe. A polgármester szerint ennek az oka, hogy a szennyezést még mindig nem állították meg. Az utánpótlás tényét a Bálint Analitika Kft. mérésekkel igazolta.
Meggyes Tamás bejelentése szerint a szennyezést okozó Onyx Kft. ellen büntetőjogi eljárást és kártérítési pert indít az esztergomi önkormányzat.
Az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottságának augusztus 17-i parlamenti ülésén a képviselők egyhangúlag elfogadták a dorogi égetőmű működésének felfüggesztési javaslatát. Ugyanakkor a bizottság felkérte a kormányt, hogy teremtse meg a veszélyes hulladéküzemek felelősségbiztosítási rendszerét.
Az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottsága továbbá megállapította, hogy indokolatlanul hosszú idő telt el a szennyezés és annak bejelentése között, valamint késleltette a kárelhárítás folyamatát a hatósági szervek együttműködésének zavara is.
Ugyanakkor az eddigi adatok alapján megállapították, hogy az égető megszegte a környezetvédelem általános szabályairól szóló törvényi kötelezettségeit. Ezen kívül állampolgári jogokat is sértettek a nyilvánosságra hozatal késleltetésével, és a döntéshozatalban történő részvétel kizárásával.
Az Onyx Kft. értetlenül áll a határozat előtt, mivel Rakics Róbert környezetvédelmi helyettes államtitkár hétfői látogatásakor nem utalt a várható intézkedésre.
A legfrissebb jelentések szerint a környezetvédelmi bizottság támogatja Esztergom ivóvíz-hálózatának karsztvízre való rákötését. Elkészült az Onyx Kft.-t sújtó büntető feljelentés, melyet a polgármester aláírása után haladéktalanul eljuttatnak a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányságra. A kártérítési pert csak akkor indítják meg, ha beigazolódik, hogy a szennyezés okozta károk – nehéz fémek és egyéb anyagok – csak talajcserével állíthatók helyre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.