<p>Magyarország inspirálja a szlovák közlekedési minisztériumot arra, hogyan lehet büntetni azokat a külföldi sofőröket, akik feketén használják az országban a fizetett útszakaszokat. A Szlovákiában hatályos elektronikus sztrádamatricák rendszerében ugyanis jelenleg nem tudják büntetni a külföldieket.</p>
Még nem bírságolják a külföldi sofőröket
Pontosan 12 millió euróba került az elektronikus sztrádamatricák bevezetése, a rendszernek februártól kellene működnie, ám azóta egyetlen bírságot sem küldtek ki. Először azzal volt gond, hogy a rendszer olyan autókat is bemért és megbüntetett, amelyek ingyen használhatják a fizetett útszakaszokat – például a rendőrség vagy a tűzoltók autóit. Miután a rendszert sikerült megjavítani, az új közlekedési miniszter, Roman Brecely (Sieť) bejelentette, túlzásnak tartja a jelenleg még érvényes 300 eurós bírságokat, ezért törvénymódosítással 150 euróra csökkenti a büntetés felső határát. Ez a módosítás azonban csak októbertől lép hatályba, addig egyetlen büntetést sem fognak kiküldeni. A módosítást a kormány már elfogadta, még a parlament jóváhagyása szükséges. Matrica azonban most is kell, mert a bírságot utólag fogják postázni.
Külföldiek megússzák
A problémák ezzel nem értek véget, ugyanis a héten Brecely elismerte, képtelenek büntetni a külföldi sofőröket, ha feketén használják a fizetett útszakaszokat. A rendszer egyrészt nem képes kikeresni a külföldi rendszámhoz az autó tulajdonosát, de még ha párosítaná is az adatokat, nem tudná postázni a büntetést, ugyanis a külföldiek bírságolására egyetlen jogszabály sem ad lehetőséget.
A magyar példa
Az elektronikus sztrádamatricák automatizált rendszere eddig több mint 270 000 külföldi sofőrt mért be érvényes e-matrica nélkül. Ha mindegyiknek kiküldenék az alacsonyabb, 150 eurós bírságot, az államkasszába több mint 41 millió euró kerülne. Feltéve, ha az illetékesek tudnák, hogyan büntessenek. A minisztérium a Magyarországon már működő rendszert akarja bevezetni Szlovákiában.
„Készülünk egy magyarországi látogatásra, hogy megnézzük, hogyan oldották meg ők ezt a problémát. Lehet, hogy átvesszük az ő modelljüket. Nem kell fölöslegesen feltalálni valamit, ami már fel lett találva” – mondta Brecely.
A magyar Nemzeti Autópálya Társaság sem bünteti a külföldi szabálysértőket, ezt a kompetenciát ügyvédi irodákra ruházta át. Nemcsak magyarországi irodákkal, hanem számos európai országban, így Szlovákiában is tevékenykedő irodákkal működik együtt. Ezen irodák hajtják be a sofőröktől a bírságot, az összeghez viszont hozzászámolják a kezelési költségeket, így a külföldiek végeredményben jóval magasabb bírságot fizetnek, mint a hazai sofőrök.
Illetékkel drágább
A Joj Televízió tavaly év végén talált egy sofőrt, akit Magyarországon lefényképeztek érvényes e-matrica nélkül. A bírságot nem az autópálya társaságtól, hanem egy szlovákiai ügyvédi irodától kapta. A 87 euróról szóló büntetés viszont már tartalmazta az ügyvédi iroda 40 eurós kezelési költségét.
Kibédi-Varga Lajos, a magyar autópálya társaság szóvivője közölte, hogy a bírságok behajtása terén valóban együttműködnek szlovákiai ügyvédi irodával. „A külföldi behajtó irodákkal kötött szerződéseink értelmében törvényesen kiszámlázhatják a behajtással kapcsolatos költségeiket, ezt pedig részletesen fel kell tüntetniük az elküldött felhívásaikban” – húzta alá a szóvivő. Minden iroda önállóan dönti el, milyen kezelési illetéket számol a bírsághoz.
Brecely szerint a szlovák és a külföldi sofőrök sem fogják elkerülni a bírságokat. Októberig, a törvénymódosítás hatályba lépéséig a külföldi sofőrök bírságolásával összefüggő problémát is meg akarják oldani. Ha ez sikerül, akkor mindenkinek, akit idén februártól bemértek, kiküldik a büntetést.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.