<p>Pozsony. A nagy szárazság miatt szeptembertől drágul a liszt és a kenyér. Szakértők szerint a liszt 9, a kenyér pedig több mint 10%-kal lehet drágább. A drágulás további élelmiszereket sem kerül el, a jövő hónaptól minden valószínűség szerint a húsért, a cukorért és a kávéért is többet kell fizetni. Mindenről a hosszú aszály tehet.</p>
Még drágább az ételed
ÖSSZEFOGLALÓ
Pavol Konštiak, a kereskedelmi szövetség elnöke megerősítette, a szövetség tagjai sorra áremeléssel kalkulálnak. Az élelmiszerárakra hatással van, hogy nemcsak idehaza, hanem egész Európában csapadékszegény volt a tavasz és nyár, ami megemelte a mezőgazdasági termények világpiaci árát.
Egy év alatt kéthavi bér megy élelemre
A Nemzetközi Gabonatanács az elmúlt hat év legrosszabb terméséről számolt be, a búza, a kukorica, a rizs és a szója világpiaci ára év elejétől a negyedével emelkedett, ami a szlovákiai árakat is közvetlenül érinti. A jelentős időjárási kilengések az amerikai gazdáknak is fejtörést okoz, a tengerentúlon állítólag 1956 óta nem volt ilyen nagy szárazság.
Az élelmiszerárak emelkedését ráadásul idehaza nagyobb mértékben megérzi a lakosság, mint azokban az országokban, ahol magasabb az átlagbér. Az élelmiszerre költött pénz a lakossági fogyasztás 16 százalékát teszik ki, míg Németországban csak 10-et. Ez leegyszerűsítve annyit jelent, hogy az átlagember egy évben két hónapot csak azért dolgozik, hogy legyen mit ennie.
Csak a csapadék segíthet
Egy kiló barna kenyér ára ötszázalékos drágulás után 1,37 eurós árszintre jutna. Ma a Szlovák Statisztikai Hivatal adatai szerint átlagosan 1,31 euróba kerül – tavaly az ára 1,35, 2010-ben pedig 1,25 euró volt.
Elemzők szerint az egyetlen dolog, ami megfékezhetné a szeptemberi drágulást, a tartósan csapadékos időjárás lenne, melynek következtében csökkenne a mezőgazdasági termények világpiaci ára.
A szlovákiai gazdák megsegítését célzó kölcsönök mechanizmusát a kormány augusztus 22-én akarja jóváhagyni, majd augusztus végéig az Agrárkifizető Ügynökség felhívására jelentkezhetnek a gazdák. Előzetes információk szerint azok a gazdák jelentkezhetnek, akiknek a szárazság az elmúlt ötéves átlagtermés minimum 30 százalékát tette tönkre. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.